SON EKLENENLER
SSB’den Artırılmış Gerçeklik projeleri

SSB’den Artırılmış Gerçeklik projeleri

KARA/
6 ay önce
4100 Görüntülenme

SSB artırılmış gerçekliğe dair yeni projelerini, Havelsan ve BİTES firmalarıyla IDEF’te imzaladı.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) Havelsan ve BİTES firmalarıyla artırılmış gerçeklik proje sözleşmelerini 15. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı IDEF’te imzaladı. İmza törenine SSB Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Havelsan ve BİTES yetkilileri katıldı.

“SSB ile Havelsan arasında Artırılmış Gerçeklik Projesi imzalandı”

SSB ile HAVELSAN arasında imzalanan Artırılmış Gerçeklik (AG) Projesi ile Kara Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde bulunan;

  • Mayın ve El Yapımı Patlayıcı Tespit İmha (METİ) timi personelinin ve
  • Muharebe hizmet desteği kapsamında bakım-onarım faaliyetlerini gerçekleştiren personelin,

Artırılmış Gerçeklik teknolojisi ile durumsal farkındalığının ve görev etkinliklerinin artırılması amaçlanıyor.

İmza altına alınan Sözleşme kapsamında, derin öğrenme fonksiyonları ile desteklenmiş hedef belirleme ve risk azaltma algoritmaları sayesinde operasyon sahasının güvenliği artırılarak görev başarım oranının yükseltilmesi sağlanacak. Projenin bir diğer parçası olan Bakım-Onarım AG Sistemi kapsamında da, Artırılmış Gerçeklik (AR) teknolojilerinden yararlanılarak bakım/onarım personellerinin konu ile ilgili kabiliyetlerinin artırılması hedefleniyor. Yerinde bakım talimatları ile görsel destek sağlanacak, etkileşimli ve giyilebilir görüntüleme sistemleri kullanılarak B/O faaliyetlerinin verimliliği üst seviyelere çıkarılacak.

“SSB ile BİTES arasında KARAR Projesi imzalandı”

SSB ile BİTES arasında imzalanan Kara Kuvvetleri Artırılmış Gerçeklik (KARAR) Projesi ile Kara Kuvvetleri Komutanlığı ihtiyacı için;

  • Zırhlı Araç Komutanı ve/veya Personeli için Artırılmış Gerçeklik (AG) Sistemi,
  • Meskûn Mahal Muharebesi (MMM) kapsamında kullanılacak Artırılmış Gerçeklik Sistemi olmak üzere iki adet prototip AG sisteminin geliştirilmesi hedefleniyor. 

Zırhlı Araç AG Sistemi personelin araç içi ve dışı durumsal farkındalığını artırma ve kaynakların etkin kullanımında karar desteği sağlamanın yanı sıra, kendi içinde ve dost unsurlarla haberleşmesini de kolaylaştıracak. MMM AG Sistemi, Meskûn Mahal operasyonlarında Komando Kol’una tehdit belirleme, dost/düşman ayrımı ve belirli prosedürleri uygulama konularında karar desteği sağlayacak ve durumsal farkındalığı artıracak.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com