SON EKLENENLER
SONGAR-TOGAN göreve hazır

SONGAR-TOGAN göreve hazır

HAVA/
4 ay önce
1795 Görüntülenme

Tübitak SAGE'nin insansız hava araçları için geliştirdiği Togan mühimmatı test sürecinin tamamlanmasının ardından göreve hazır hale getirildi.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Savunma sanayii sektörüne yönelik olarak sistem, alt sistem, donanım ve yazılım faaliyetleri yürüten ASİSGUARD tarafından geliştirilen Türkiye'nin ilk milli silahlı drone sistemi Songar'a entegre edilen TOGAN 81 mm akıllı havan mühimmatı, son canlı test atışını başarıyla gerçekleştirdi.

Tübitak SAGE sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı paylaşımda, "Geliştirilmiş parçacıklı harp başlıklı havadan bırakılan havan TOGAN’ın SONGAR’dan yapılan son canlı atışıyla silah sistemimiz milli savunmamız için göreve hazır." ifadelerine yer verdi.

10 metre CEP değeri ile 35 metre öldürücü yarı çapa sahip olan TOGAN, insansız hava araçlarında çoklu taşıma ve bırakma imkânı sağlayan salan ile birlikte envanterdeki NATO 81 mm havanların ağırlık eşdeğeri olarak geliştirilen ve salana entegre atış kontrol sistemi ile kullanılan bütün bir sistemdir. Personel etkinliği artırılmış bilyeli havanlara havadan atım yeteneği kazandırılarak görece çok düşük maliyetli hava yer mühimmatı elde edilebiliyor.

Salana entegre atış kontrol sistemi 100Hz hızında öngörülen yörünge hesabı yapabilmektedir. Bu sayede mühimmat bırakma noktası hassas olarak hesaplanmaktadır. Ayrıca DTED kullanılarak sütre ve vuruş zamanı kontrolü gerçek zamanlı olarak salan üzerinde gerçekleştirilebilmektedir.

Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde yer alan ilk millî Silahlı Drone Sistemi SONGAR, askeri ve güvenlik amaçlı her türlü operasyonda, gündüz ve gece etkin olarak kullanılmak üzere ASİSGUARD tarafından özgün olarak geliştirilmiştir. SONGAR 5 km yarı çaplı bir menzil içinde görev icra edebilme, gerçek zamanlı veri aktarabilme ve 3000 metre MSL irtifada görev icra edebilme özelliklerine sahiptir.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com