SON EKLENENLER
Sıra 'Bayraktar DİHA'da

Sıra 'Bayraktar DİHA'da

HAVA/
3 ay önce
2292 Görüntülenme

Bayraktar Dikey İniş Kalkışlı İnsansız Hava Aracı Sistemi (DİHA) ilk kez TEKNOFEST'te sergileniyor.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Baykar Savunma tarafından keşif ve istihbarat görevleri için geliştirilen ve uçuş testlerinde sona gelinen Bayraktar Dikey İniş Kalkışlı İnsansız Hava Aracı Sistemi'nin seri imalat ve teslimatlarının 2022 yılı içerisinde yapılması planlanıyor.

Kalkış ve inişini üzerinde bulunan 4 adet elektrik motoruyla uçuşunu ise arkasındaki içten yanmalı benzinli motorla gerçekleştiren  Bayraktar DİHA, ilk uçuş testini geçtiğimiz haftalarda başarıyla tamamladı.Baykar Savunma yetkililerinden edinilen bilgiye göre, hali hazırda Letonya merkezli Octopus firması ürünü gimbal ile donatılan sistemin isteğe bağlı olarak piyasada mevcut farklı ürünler ile de donatılabileceği ancak bu durumun geçici olduğu, devam eden yerli elektro-optik sistemin geliştirme faaliyetlerinin tamamlanmasının ardından yurt dışına olan bağımlılığın ortadan kaldırılacağı belirtildi.Otomatik rota takibi, hedef takibi, çember atma ve eve dönüş modlarını gerçekleştirebilen uçuş kontrol sistemine sahip olan sistemin kalkış ağırlığı 50 kilogram, faydalı yük kapasitesi ise 5 kilogram. Kanat açıklığı 5, boyu 1,5 metre olan DİHA 20 metrelik bir alan içerisinden dikey iniş kalkışını gerçekleştirebiliyor. 12 saat havada kalabilen 9 bin ila 15 bin feet irtifaya çıkabilen sistemin seyir hızı 45-50 knot'tur. 150 kilometreye kadar haberleşme menziline sahip olan araçta, sensör füzyonu yardımlı tam otonom iniş, kalkış ve seyir özelliği de bulunuyor. 

Piste ihtiyaç duymadan havalanabilen Bayraktar DİHA, askeri üs bölgelerinin yanı sıra deniz platformlarında da kullanılabilecek.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com