SON EKLENENLER
Sınır güvenliği 'Retinar'a emanet

Sınır güvenliği 'Retinar'a emanet

KARA/
9 ay önce
3758 Görüntülenme

Meteksan Savunma'nın milli imkanlarla geliştirdiği Retinar PTR Çevre Gözetleme Radarı Türkiye- İran sınırında Mehmetçiğin gözü oldu.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Ağrı Doğubayazıt'taki 5’inci Hudut Alayı 3’üncü Hudut Taburu 13’üncü Hudut Bölük Komutanlığı’na bağlı 2597 rakımda konuşlu Şehit Piyade Er Bayram Şenol Hudut Takım Karakolu’nda yerli ve milli teknolojik cihaz ve silahlarla sınırın güvenliği sağlanıyor.

ASELSAN tarafından milli ve yerli imkanlarla üretilen ‘Şahin Gözü’ termal kameraların yanı sıra Meteksan Savunma ürünü Retinar PTR Çevre Gözetleme Radarı ile gece- gündüz, her türlü iklim ve hava şartlarında hedef tespiti yapılabiliyor.

Radar tarafından tespit edilen kaçak göçmenler, askeri personel tarafından yapılan operasyonla kısa sürede yakalanıyor.Türk Silahlı Kuvvetleri ve Jandarma Genel Komutanlığının yanı sıra dost ve müttefik ülke ordularının bünyesinde başarıyla görev yapan Retinar PTR Çevre Gözetleme Radarı, radar, tripod, güçlendirilmiş dizüstü bilgisayar ve güç ünitesi olmak üzere 4 bileşenden meydana geliyor. Sistem, modüler yapısıyla kolay taşınıyor, hızlı kuruluyor, basit kullanımıyla en zor koşullarda en hızlı şekilde güvenli bölgeler oluşturulmasına olanak sağlıyor.

Retinar PTR; insan ve hayvan büyüklüğündeki hareketli cisimleri 4 km uzaklıktan, araçları ise 8-10 km uzaklıktan tespit ve takip edebiliyor. Tehditlerin insan, hayvan ve araç gibi sınıflandırmasını yapabiliyor ve hedeflerin konumlarını kullanıcıya sunuyor. Yüksek çalışma frekansı sayesinde sürünen ya da çömelerek ilerleyen insan gibi çok düşük hızlı hareketleri dahi algılayabiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com/DHA