SON EKLENENLER
ŞİMŞEK'e yeni güç:

ŞİMŞEK'e yeni güç: "HOT-NOSE"

HAVA/
1 yıl önce
21322 Görüntülenme

Hava araçlarındaki başarısıyla her geçen gün dünyanın daha fazla dikkatini çeken TUSAŞ, tasarım, üretim ve test aşamalarının tamamını bünyesinde gerçekleştirdiği, ŞİMŞEK için geliştirilen kızılötesi ışınımla sektördeki gücünü perçinledi. Bu yeni kabiliyeti ile silahlı kuvvetlere ve birçok firmaya hizmet veren ŞİMŞEK, 2021 yılında da geliştirilmeye devam edecek.

Bir hedef uçak platformu olan ŞİMŞEK, son yıllarda çeşitli tatbikatlarda boy gösteriyor. Silah, radar ya da IR (infrared radiation/kızılötesi ışınım) güdümlü sistemler geliştiren firmaların geliştirme dönemlerinde uçuş testleri aşamasında hizmet veren ŞİMŞEK, uçuşlarını Yer Kontrol İstasyonu üzerinden ve otonom olarak gerçekleştirebiliyor.

Düz ve beton bir alandan fırlatıcı ile atılan, bir piste ihtiyaç duymadan gökyüzüne taşınan hedef uçak, otonom uçuşunda inişlerini de paraşütle yapabiliyor. Silahlı kuvvetlerin eğitim amaçlı atışlarında yer alan Yüksek Hızlı Hedef Uçak ŞİMŞEK, her sene düzenlenen Deniz Kurdu ve Mavi Vatan Tatbikatlarında gemi üzerine kurulan platformlardan kalkış yapıyor. Uçak, TÜBİTAK SAGE ve Roketsan için de hizmet veriyor. Bir buçuk metre kanat genişliğinde, 2,3 metre boyunda olan ŞİMŞEK, radarlarda ise fazlasıyla küçük görünüyor. Belirli bir seviye üzerine ateş eden sistemler için bu uçak bazen görünmez olabiliyor.

Savunma sanayisinde gerçekleştirdiği atılımlar ve ülkemize kazandırdığı hava araçlarıyla birçok başarı yakalayan şirket, müşterilerin isteği doğrultusunda ŞİMŞEK’i geliştirmeye ve güçlendirmeye devam ediyor.

Ters motor, yüksek ısı

Uçağı olduğundan daha büyük göstermek için birkaç tasarım çözümü yapan TUSAŞ, kullanıcıların IR ihtiyacına yanıt vermek için de çalışmalarına başlıyor.

IR tabanlı bir silah sisteminin atış yapabilmesi için ŞİMŞEK’in jet motorunun daha fazla kızılötesi ışınım yayması gerektiğini saptıyor ve farklı firmalar tarafından yapılan tüm çalışmaları inceliyor. İncelemelerin ardından, özel bir sistem tasarlayan TUSAŞ, "HOT-NOSE" adı verilen bu sistemi hayata geçiriyor. Jet motorunu uçağa tersten koyan, motorun çıkışında yer alan metal plakayı ısıtarak ışıma gücünü artıran şirket, ŞİMŞEK’in 800 santigrat dereceye ulaşan ısıyla uçmasını sağlıyor. Kullanıcının sahip olduğu IR dedektörü de ŞİMŞEK’i daha kolay bir şekilde algılıyor ve böylelikle, müşteri hedefi tam 12‘den vuruyor.

Müşterinin beklentisini iki farklı şekilde karşılayabilecek olan fakat, motoru ters koyma yöntemini tercih eden TUSAŞ, "HOT-NOSE" için yaklaşık bir buçuk senedir çeşitli çalışmalar yürütüyor.

Daha önce böyle bir sistem geliştirmeyen şirket, tasarım, üretim ve test süreçlerinin ardından elde ettikleri verilerle bu yeni özelliği ŞİMŞEK’e entegre ediyor. Süreçte yapılması gereken rüzgâr tüneli testleri de Ankara’nın Sincan ilçesinde yer alan tünelde gerçekleştiriliyor.

Roketsan, Aselsan, TÜBİKTAK SAGE gibi güçlü isimlere hizmet eden ŞİMŞEK şu anda, ters motoru ve yüksek IR kabiliyetiyle kullanıcısına hizmet vermeye devam ediyor. 2005 yılından itibaren tasarım kabiliyetlerini artıran TUSAŞ, "HOT-NOSE" tasarımı sayesinde IR güdümlü silah sistemlerine hedef olabilme kabiliyeti kazanarak, bu kabiliyet ile hava araçları dışında da birçok ürünü üretebileceğini gözler önüne seriyor.

ŞİMŞEK yeni kabiliyetler kazanacak

"HOT-NOSE" tasarımının ilk fazını tamamlayan TUSAŞ, müşteri talepleri doğrultusunda ekipmanı daha da geliştirmek için ikinci fazı da başlatmış durumda. Aynı zamanda, ŞİMŞEK’in de kabiliyetlerini artırmak için birçok çalışma yürüten TUSAŞ, 2021 yılında uçağın daha gelişmiş bir versiyonuyla kullanıcı karşısına çıkacak.