SON EKLENENLER
Şimdi 'PARS İZCİ' zamanı

Şimdi 'PARS İZCİ' zamanı

KARA/
8 ay önce
6092 Görüntülenme

Kara Kuvvetleri ve Jandarma Genel Komutanlığı ihtiyaçları doğrultusunda Pars İzci 6x6 ve 8x8 araçlarının tasarımlarını tamamlayan FNSS, yaklaşık 1 yılda 100 aracın üretimini gerçekleştirip teslimatlarına başlayacak.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) tarafından, Türk Silahlı Kuvvetleri ihtiyaçları doğrultusunda Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç geliştirilmesine yönelik ihalenin başlatılması ile birlikte, FNSS, henüz daha sözleşmeyi imzalamadan proje gereksinimlerini en iyi karşılayacak araç konseptini göstermek amacıyla, kendi öz kaynakları ile PARS 6x6 İZCİ aracını tasarlayarak geliştirdi.

FNSS ile Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) arasında imzalanan sözleşme kapsamında, Kara Kuvvetleri ve Jandarma Genel Komutanlığı için 5 farklı konfigürasyonda ilk etapta 100 adet 6x6 ve 8x8 araçlar üretilecek. Komuta, radar, sensör ve KBRN keşif araçları Kara Kuvvetleri Komutanlığına, zırhlı muharebe araçları ise  jandarma Genel Komutanlığına 2022 yılından itibaren teslim edilecek.FNSS Ar-Ge çalışmalarının bir ürünü olan PARS 6x6 İZCİ, sunduğu geliştirilmiş durumsal farkındalık ve sağladığı yüksek personel konforu ile keşif ve gözetleme görevlerine daha uygun bir araç olarak ön plana çıkıyor. FNSS’in SSB ile imzaladığı Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç sözleşmesi ile Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girecek olan ilk 6x6 ve 8x8 zırhlı araç ailesi olan PARS İZCİ, yüksek yerlilik oranına sahip olacak şekilde, proje hedefleri doğrultusunda, modüler olarak, FNSS mühendisleri tarafından tasarlanmıştır ve potansiyel ihtiyaçlara yönelik konfigüre edilebiliyor. Aracın alt sistem yerlileştirmeleri için özel olarak çaba harcandı. Ar-Ge projeleriyle aracın yerlilik oranını arttıracak ürünler geliştirilmiş ve geliştirilen yerli alt sistemler için tüm testler gerçekleştirildi. Alt sistemlerinin geliştirme çalışmalarında alt yüklenicilerle etkin işbirliği yürütülen PARS İZCİ, savunma sanayi ekosistemi içinde alt yükleniciler ile işbirliği konusunda örnek bir proje olmaya adaydır.Sınıfındaki en yüksek teker gezinme hareketine sahip aracı

Tüm tekerlerden çekiş sağlayan 6x6 konfigürasyonu arazide yüksek taktik hareket kabiliyeti sağlıyor. Sınıfındaki en yüksek teker gezinme hareketine sahip tam bağımsız hidropnömatik süspansiyon sistemi ve merkezi teker şişirme sistemi ile PARS İZCİ, farklı arazi koşullarında kullanıcıya operasyonel rahatlık sağlarken, tekerleklerin içine yerleştirilen katı diskler ile patlak lastikle yol alabilme olanağı sunuyor. Sulu açıklıkları basarak geçebilen araç ailesi, opsiyonel olarak eklenebilen amfibik özellik sayesinde yüzme kabiliyeti de kazanabiliyor.

FNSS, PARS İZCİ araç ailesinin tasarım sürecinde, Türk mühendislerinin yetkinliklerini, geliştirilme sürecinde ise kendi kabiliyetlerinin yanı sıra, yerel tedarik zincirinin gücünü bir kez daha gösterdi. Yerli alt yükleniciler ile sürdürülen işbirliği sayesinde sınıfının en yüksek yerlilik oranı ile maliyet etkin ömür devri sunmasının yanında, yedek parçalar için de erişilebilirliği üst seviyede tutarak, yerli ve milli araç geliştirme konusunda iddiasını kanıtlamıştır.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com