SON EKLENENLER
SİHA'ların yeni gücü 'MAM-T'

SİHA'ların yeni gücü 'MAM-T'

HAVA/
5 ay önce
4049 Görüntülenme

ROKETSAN, Mini Akıllı Mühimmat (MAM) ürün ailesinin yeni üyesi MAM-T ile Türk Silahlı Kuvvetlerinin Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA) filosunun vuruş gücünü artıracak.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü envanterinde bulunan SİHA’lara entegre edilen MAM Ailesi’nin üyeleri MAM-L 2016, MAM-C ise 2018 yılından bu yana, harekâtlarda başarıyla kullanılıyor. Başta SİHA’lar olmak üzere, sabit kanatlı hava platformlarının etkinliğini artıran MAM ürün ailesi, dost ve müttefik ülkelerin envanterinde de bulunuyor. MAM-L ve MAM-C, sahip oldukları teknolojinin yanı sıra muharebe tecrübeleri ile de muadillerinin önüne geçiyor.

ROKETSAN mühendisleri tarafından, MAM-L ve MAM-C’den kazanılan deneyimler ışığında geliştirilerek, SİHA’lara yeni bir soluk getiren MAM-T’nin ilk atış testi, geçtiğimiz Nisan ayında, Bayraktar AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA) ile yapıldı. Testte, AKINCI TİHA’dan atılan MAM-C, MAM-L ve ilk kez kullanılan MAM-T, hedefleri başarıyla imha etmişti.Yerli ve milli olarak geliştirilen ve ağırlık/etkinlik optimizasyonu yapılmış olan MAM-T, zırhlı ya da zırhsız araçlar, binalar ve su üstü hedeflerine karşı kullanılabiliyor. Küresel Konumlama Sistemi [KKS/GPS] ve Ataletsel Navigasyon Sistemi [ANS/INS] ile desteklenebilecek ara safha güdüm yeteneklerinin yanında, Blok-1 konfigürasyonunda hareketli ve sabit hedeflere karşı yüksek hassasiyet sağlayan mühimmat, yarı aktif lazer arayıcı başlığa da sahip. Farklı platformlara uyumlu olarak geliştirilen, ailenin en yeni üyesi MAM-T; SİHA’larda 30+km, hafif taarruz uçaklarında 60km ve savaş uçaklarında 80km’den uzun menzil kabiliyeti ile ailenin oyun değiştirici kimliğini sahada sergilemeye devam edecek.

ROKETSAN tarafından seri üretim hazırlıkları da tamamlanma aşamasına gelen MAM-T’nin, 2021 yılı içinde TSK envanterine kazandırılması hedefleniyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com