SON EKLENENLER
SİHA'lara yeni mühimmat TOGAN

SİHA'lara yeni mühimmat TOGAN

HAVA/
8 ay önce
4477 Görüntülenme

Tübitak SAGE'nin insansız hava araçları için geliştirdiği Togan mühimmatı seri üretime hazır hale getirildi.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Havadan bırakılan güdümsüz/düşük profil güdümlü mini mühimmat Togan'ın çok maliyet etkin bir seçenek oluşturduğunu anlatan Tübitak SAGE Genel Müdürü Gürcan Okumuş, "Togan özel kullanım alanları olabileceğini düşündüğümüz bir mühimmat. Hürkuş ile bazı test atışları yaptık. Bir yandan drone (mini İHA) piyasası gelişiyor, farklı ürünler ortaya çıkıyor. ASİSGUARD'ın Silahlı Drone Sistemi Songar ürünüyle bazı testler, atışlar yaptık. Togan'ı da son aşamaya gelmiş, seri üretilebilir bir ürün olarak görüyoruz. Farklı platformla da kullanılabilecek maliyet etkin bir ürün. Belli konseptler içinde kullanılabilecek farklı bir mühimmat olarak gelişimini tamamladı." diye konuştu.



Togan, insansız hava araçlarında çoklu taşıma ve bırakma imkânı sağlayan salan ile birlikte envanterdeki NATO 81 mm havanların ağırlık eşdeğeri olarak geliştirilen ve salana entegre atış kontrol sistemi ile kullanılan bütün bir sistemdir. Personel etkinliği artırılmış bilyeli havanlara havadan atım yeteneği kazandırılarak görece çok düşük maliyetli hava yer mühimmatı elde edilebiliyor.

Salana entegre atış kontrol sistemi 100Hz hızında öngörülen yörünge hesabı yapabilmektedir. Bu sayede mühimmat bırakma noktası hassas olarak hesaplanmaktadır. Ayrıca DTED kullanılarak sütre ve vuruş zamanı kontrolü gerçek zamanlı olarak salan üzerinde gerçekleştirilebilmektedir.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com/AA