SERHAT hız kesmiyor

SERHAT hız kesmiyor

ASELSAN tarafından özgün olarak geliştirilen SERHAT II radar sisteminin üçüncü teslimat partisi de Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edildi.

Milli Savunma Bakanlığı ile ASELSAN arasında imzalanan Seyyar Havan Tespit Radar Sistemi Tedariki Sözleşmesi kapsamında üçüncü teslimat partisi SERHAT Radarlarının kabul muayene testleri başarıyla tamamlandı. Sözleşme kapsamında yapılacak diğer teslimatların gerçekleştirilmesi için çalışmalar sürdürülüyor.

ASELSAN tarafından özgün olarak geliştirilen ve hâlihazırda Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan mevcut SERHAT Radarları, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki terörle mücadele faaliyetleri ile Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, Barış Pınarı ve Bahar Kalkanı Harekâtlarında yoğun ve etkin olarak kullanıldı. SERHAT Radarının havan tehdidi altında bulunan bölgelerimizde yaşanan can ve mal kayıplarını azaltarak ülkemizin savunmasına önemli bir katkıda bulunduğuna dair birçok geri bildirim alındı.

Havanları anında buluyor

Otokar ürünü Cobra II zırhlı aracı üzerine entegre edilen radar sistemi, jeneratör sayesinde 7/24 görev yapabiliyor. INS/GPS sistemi ile her türlü hava şartında, dağ, duvar gibi bir engel arkasından aynı anda altının üzerinde eş zamanlı olarak ateşlenmiş ve 10 km menzil içinde düşmüş tüm havan mermilerinin atıldıkları yere ait koordinatları tespit edip düşecekleri alanları yüksek doğrulukla hesaplayabilmektedir.

Seyyar Havan Tespit Radarı, modüler bir tasarıma sahip olup, üç ayak sehpa (tripod) üzerinde, kule/bina üzerine yerleştirilerek veya araçta yükseltilebilir mast üzerinde kullanılabiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.