‘Savaşçı Kral’ teslimatı

‘Savaşçı Kral’ teslimatı

Lockheed Martin, ABD Hava Kuvvetleri Rezerv Komutanlığına ilk HC-130J Combat King II askeri nakliye uçağını teslim etti.

Uçak, Florida eyaletindeki Patrick Hava Üssünde yer alan Rezerv Komutanlığı bünyesinde arama kurtarma ve nakliye görevlerinde kullanılacak. 1960’lardan bu yana uçan ve 3.000’den fazla hayat kurtaran HC-130 P / N Combat King uçaklarının yerini alacak olan HC-130J ABD Hava Kuvvetleri, rezerv kuvvetleri ve hava ulusal muhafız birlikleri envanterindeki tek sabit kanatlı personel kurtarma platformu olarak yer alıyor.

Tüm hava koşullarında ve coğrafi çevrelerde harekat destek görevi üstlenen HC-130J, ABD Hava Kuvvetleri envanterine ilk olarak 2011 yılında girdi.

Havada yakıt ikmali, havadan bırakma ve indirme görevlerinin yanı sıra insani yardım operasyonları, afet ve diğer muharip olmayan tahliye operasyonlarında kullanılabiliyor. Eski versiyonlarına göre hız, irtifa ve menzili arttırılan uçak ABD Sahil Güvenlik Komutanlığı verilerine göre iyileştirilmiş motorlar ve pervaneler nedeniyle HC-130H’lerden % 20 daha fazla hız ve irtifa kapasitesine ve % 40 daha fazla menzile sahip olduğu belirtiliyor.

HC-130J Combat King II’nin maksimum hızı 316kt. Maksimum 33.000ft yükseklikte uçabilen uçak maksimum 3.478 deniz mili menzile sahip.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.