SON EKLENENLER
SAT timlerine su altında güvenli iletişim

SAT timlerine su altında güvenli iletişim

DENİZ/
5 ay önce
4443 Görüntülenme

Türk Donanması ile dost ve müttefik ülke donanmalarının su-üstü ve su-altı platformlarının daha efektif görevler yapması için özgün mühendislik çözümleri üreten STM, yenilikçi sistemlerin yerli üretimi ve ihracatı için üniversite-sanayi iş birliğini desteklemeye devam ediyor.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Bahçeşehir Üniversitesi ile STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ'nin yaklaşık 8 yıldan beri süregelen iş birliği, meyvelerini vermeye devam ediyor. STM danışmanlığında, Bahçeşehir Üniversitesi tarafından tasarlanıp üretilen yenilikçi 3 adet optik sistemin satış/pazarlama faaliyetlerinin gerçekleştirilebilmesi amacıyla, Bahçeşehir Üniversitesi ile STM arasında lisans sözleşmesi süreci başarıyla tamamlandı. Bu sanayileşme adımı aynı zamanda, TÜBİTAK Patent Tabanlı Teknoloji Transferi Destekleme Çağrısı tarafından da desteklenmeye layık görüldü. Ticarileşme kapsamında, lisans hakları alınan sistemler; Sualtı Optik Dalgıç Muhabere Sistemi (CoDiver), Suüstü Optik Muhabere Sistemi (CoLink) ve Sualtı Aydınlatma Sistemi (CoLight) oldu.Sırada seri üretim var

Optik Muhabere Sistemleri, sualtında dalgıçlar/SAT timleri ile dalgıçlar/SAT timleri ve denizaltı arasında, su üstünde ise suüstü gemileri arasında kestirilemeyen, dinlenemeyen ve karıştırılamayan bir muhabere imkanı sağlıyor. Sualtı Aydınlatma Sistemi, gemilerin havuzlama ihtiyacı olmaksızın limanda dalgıç marifetiyle karina surveyine, su altı kaynağı ve onarım faaliyetlerine imkan tanıyacak, sualtında fotoğrafçılık faaliyetlerinde kullanılıyor.

STM ve BAU, daha önce de denizaltı teknolojileri kapsamında, Türkiye'nin İlk Yerli Su Spektrum Ölçüm Cihazı CTD Prob’u geliştirerek, lisanslamıştı.
Söz konusu ürünler, hem sivil hem de askeri alanda talep görüyor. STM ana yükleniciliğinde yürütülen projelerde, yurt dışında da kendisine müşteri bulan ürünlerin, seri üretim hazırlıkları devam ediyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com