SON EKLENENLER
Sarp silah sistemlerine yerli yazılım

Sarp silah sistemlerine yerli yazılım

KARA/
7 ay önce
4457 Görüntülenme

Milli olarak geliştirilen Gerçek Zamanlı İşletim Sistemi (GİS) entegre edilen ASELSAN Sarp uzaktan komutalı silah sistemlerinin ilk teslimatı yapıldı.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Dışa bağımlılığı azaltmak ve yerli ürünlerin kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla TÜBİTAK BİLGEM ile ASELSAN tarafından ortak olarak yürütülen çalışmalar sonucunda SARP artık tamamen milli yazılımlarla çalışıyor.

Sahada kendini ispatlamış olan ASELSAN ürünü uzaktan komutalı silah sistemlerinde kullanılan gerçek zamanlı işletim sisteminin de yerlileştirilmesi için süren çalışmalarda sona ulaşıldı.

SARP uzaktan komutalı silah sistemlerinin TÜBİTAK BİLGEM tarafından geliştirilen Gerçek Zamanlı İşletim Sistemi (GİS) ile entegrasyonu tamamlandı ve GİS’li ilk sistemler müşteriye teslim edildi.

GİS, savunma sanayisinin emniyet kritik ve katı gerçek zamanlı işletim sistemi ihtiyaçlarını milli imkanlarla karşılamak üzere TÜBİTAK BİLGEM tarafından 2006'da geliştirilmeye başlandı ve 2013 başında tamamlanarak ürün haline getirildi. Daha sonra ASELSAN ve TÜBİTAK arasında imzalanan mutabakat anlaşmasıyla çalışmalar yeni bir boyuta taşındı.

ASELSAN ve TÜBİTAK mühendislerinin ortak çalışmasıyla GİS, ASELSAN Milli Görev Bilgisayarı'na (Görevsayar) entegre edilerek, Milli Atış Kontrol Yazılımları ile Sarp Uzaktan Komutalı Milli Silah Sistemi'nin tüm işlevsellik ve performans gereksinimlerini karşıladı. Böylece GİS, Sarp ile sahada da kendini ispatlamış oldu.

GİS, görev bilgisayarı, dijital uçuş kontrol bilgisayarı, elektronik harp sistemleri ve uzaktan kumandalı silah sistemleri gibi çeşitli platformlara entegre edilmektedir.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com