SON EKLENENLER
SAMP/T hava savunma sisteminde olumlu adımlar

SAMP/T hava savunma sisteminde olumlu adımlar

GÜNDEM/TÜRKİYE
1 ay önce
1364 Görüntülenme

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İtalya ve Fransa  ile savunma sanayii alanındaki ilişkilerle ilgili olarak " SAMP-T konusunda Fransa, İtalya, Türkiye üçlüsü olarak bu konuda olumlu adımlar atacağız " dedi.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

G20 Zirvesi için İtalya’ya ziyarette bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, SAMP/T Hava Savunma Füze Sistemi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, Roma'da İtalya Başbakanı Mario Draghi ile yaptığı görüşme sonrasında İtalya ile ilişkilerinin geleceği hakkında, "Bugün (dün) yaptığımız görüşmelerden sonra da şunu gördüm; İtalya ile iyi şeyler düşünüyorum. Bundan sonraki süreçte de başta savunma sanayi olmak üzere SAMP-T konusunda Fransa, İtalya, Türkiye üçlüsü olarak bu konuda olumlu adımlar atacağız ve bu olumlu adımlarla birlikte de aramızda şu andaki ticaret hacmini çok daha yukarılara çıkartmak durumundayız. En az bir 30 milyar dolar gibi bir rakama ulaştırmayı hedefliyoruz." dedi.

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), ASELSAN, EUROSAM ve Roketsan 5 Ocak 2018’de Uzun Menzilli Hava ve Füze Savunma Sistemi (LORAMIDS) Tanımlama Çalışması kapsamında anlaşma imzalamıştı. Konuyla ilgili olarak 2020 yılında Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, “EUROSAM’ın ürettiği SAMP/T sisteminin daha kapsamlı hali bizim ihtiyaçlarımıza yönelik bir tanımlama yapmayı içeriyordu. Bu tanımlama çalışması nihayetlendi. Bu tanımlama çalışmasının sonrasındaki aşamada Türkiye, İtalya ve Fransa bir proje tanımlayıp, onun üzerinde yürümesi gerçekleşecekti.Tanımlama çalışmasının icra edilmesine rağmen SAMP-T hakkında somut bir gelişme olmamasının bir sebebi de Fransa’nın Türkiye’ye yönelik siyasi tavrı. Projeye İtalyan ortaklarla devam etme ihtimali var ancak süreç tıkanabilir.” ifadelerine yer vermişti.

Demir, Fransa’nın gerek Libya gerekse Doğu Akdeniz’de Türkiye’ye karşıtı yürüttüğü faaliyetler sebebiyle EUROSAM projesinde de yükümlülüklerini yerine getirmediğini, bu sebeple projeye İtalyan ortaklarla devam edilmesi ihtimalinin olduğunu belirtmişti.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com