SON EKLENENLER
SAKA'lar testlerde

SAKA'lar testlerde

HAVA/
3 ay önce
2010 Görüntülenme

ASELSAN'ın keşif, gözetleme ve istihbarat görevleri için geliştirdiği SAKA-1 ve SAKA-2 İHA sistemlerinde entegrasyon çalışmaları tamamlanarak uçuş testleri başarıyla gerçekleştirildi.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

ASELSAN, ülkemizde ilk defa özgün, yerli ve milli, uçuş kontrolcüsü ve görüntü işleme birimi donanım ve yazılımları, veri linki sistemi barındıran ve çeşitli otonomi kabiliyetleri olan 500 gramdan hafif SAKA İnsansız Hava Aracını 2021 yılı sonunda hayata geçirecek.

Gelinen aşamada, özgün hava aracı platformu, itki sistemi, katlanabilir kollar ve değiştirilebilir batarya imkânı ile kompakt yapıdaki hava aracı platformunu ve uçuş kontrolcüsü donanım, yazılım ve algoritmaları barındıran SAKA-1 ve SAKA-2 için entegrasyon çalışmaları tamamlanıp uçuş testleri başarıyla gerçekleştirildi.Hareket algılama, hedef takip vb. gibi otonomi kabiliyetlerinin kazandırılması ve hava aracının kapalı mekânlarda GNSS sinyallerinden bağımsız olarak görüntü tabanlı görev icra edebilmesi noktasında da geliştirme çalışmaları sürdürülüyor.

Asgari 25 dakika uçuş süresi, 3 km veri ve görüntü aktarım menzili, ihtiyaca göre özelleştirilebilen özgün uçuş kontrolcüsü ve yer kontrol istasyonu yazılım altyapısı, elektronik harp tehditlerine karşı dirençli ve sürü altyapısına sahip haberleşme sistemi ile yabancı menşeili emsal ürünlere üstünlük sağlanması planlanıyor.

Geliştirme süresince, kullanılan alt birimlere, gerçekleştirilen yapısal analizlere ve kazandırılan yeni işlevlere bağlı olarak hava aracı platform tasarımı güncellendi ve nihai ürün konfigürasyonuna daha yakın hale getirildi. Proje kapsamında, SAKA-1 (650 gram) ve SAKA-2 (950gram) olmak üzere iki farklı hava aracı konfigürasyonu ile faaliyetler yürütülüyor.Alt sistemleri millileştirme çalışmaları sürdürülmekte olup özgün uçuş kontrolcüsü ile birlikte veri bağı sistemi ve görüntü işleme biriminin de millileştirilerek dışa bağımlılığın azaltılması ve ürün kabiliyetlerinin daha hafif ve küçük hava aracı platformları ile hayata geçirilmesi hedefleniyor.

ASELSAN bünyesinde yürütülen zırhlı araç ve İnsansız Kara Aracı projeleri kapsamında, kara araçlarının gidiş güzergâhlarının belirli mesafelerden gözetlenmesi amacıyla ihtiyaç duyulan küçük boyutlu hava aracı sistem entegrasyonuna yönelik faaliyetler de başlatıldı. Söz konusu ihtiyacı karşılayabilecek, farklı kara platformlarına entegre edilebilecek ve manuel müdahaleye gerek duymadan hava aracının otomatik kalkış gerçekleştirebileceği mekanizma tasarımı çalışmalarına başlandı.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com