SON EKLENENLER
SAKA TSK'nın gözü olacak

SAKA TSK'nın gözü olacak

HAVA/
8 ay önce
5993 Görüntülenme

ASELSAN, Türkiye'de ilk defa özgün, yerli ve milli haberleşme modemi, uçuş kontrolcüsü ve görüntü işleme birimi donanım, yazılım ve algoritmaları barındıran 500 gramdan hafif SAKA İnsansız Hava Aracını (İHA) hayata geçirdi.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

ASELSAN gelinen aşamada, özgün hava aracı platformu, itki sistemi ve uçuş kontrolcüsü donanım, yazılım ve algoritmaları barındıran 500 gramdan hafif hava aracı için entegrasyon çalışmalarını tamamlayarak uçuş testlerini başarıyla gerçekleştirdi.

Aviyonik sistemler tasarım ve üretim kabiliyeti bulunan ASELSAN, bu avantajını kullanarak alt sistemleri millileştirme çalışmalarını sürdürmekte olup özgün uçuş kontrolcü ile birlikte görüntü işleme birimini de millileştirerek dışa bağımlılığı azaltmayı ve ürün kabiliyetlerini daha hafif ve küçük platformlar ile doğrulamayı hedefliyor.

Sürü konseptine de uyarlanabilecek alt yapıya sahip yerli ve milli SAKA İHA’lar ile TSK’nın keşif ve gözetleme faaliyetleri kapsamında operasyonel etkinliğinin arttırılması mümkün olacak. SAKA’nın asgari 25 dakika uçuş süresi, 2 km haberleşme menzili, ihtiyaca göre özelleştirilebilen yazılım altyapısı ve yerli, milli ve güvenli haberleşme sistemi ile yabancı menşeili emsal ürünlere üstünlük sağlanması planlanıyor.

SAKA İHA’ların seri üretiminde ASELSAN’ın çok rotorlu drone alanındaki iştiraki olan DASAL Havacılık Teknolojileri firması ile birlikte çalışılacak.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com