SON EKLENENLER
S-400'leri alma!

S-400'leri alma!

GÜNDEM/DÜNYA
9 ay önce
6875 Görüntülenme

Pentagon Sözcüsü John Kirby, Türkiye'nin son 10 yılda ABD'den birçok kez Patriot satın alma fırsatı yakalamasına rağmen S-400'ü tercih ederek 'Rusya'ya para ve etki alanı kazandırdığını' savundu.

Savunma Bakanlığı (Pentagon) sözcüsü John F. Kirby kendisine Türkiye'nin, F-35'ler ve S-400'ler ile ilgili durumunun NATO toplantısında gündeme gelip gelmediğine ilişkin sorulan soruya yanıt vererek, Washington'ın F-35 ve S-400 konusundaki pozisyonunda hiçbir değişiklik olmadığını söyledi.

"Türkiye'ye yeni S-400 teslimatları almaması çağrısında bulunuyoruz" diyen sözcü, F-35'lerle bu sistemlerin uyumlu olmadığına inanıyoruz. Zaten bu nedenle de Türkiye F-35 programının dışında kalmaya devam ediyor. Bir daha belirteyim; Türkiye'ye S-400'leri elinde tutmama çağrısı yapıyoruz. Hatırlatırız ki, geçtiğimiz 10 yıl boyunca birçok kez Patriot hava savunma sistemi satın alma fırsatları oldu ancak S-400 almayı ve Rusya'ya gelir sağlamayı, etki ve erişim alanı oluşturmayı tercih ettiler" açıklamasında bulundu.