SON EKLENENLER
S-400 için 'Girit Modeli'

S-400 için 'Girit Modeli'

GÜNDEM/TÜRKİYE
11 ay önce
9181 Görüntülenme

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasında gerginliğe yol açan Rus hava savunma sistemi S-400'ler hakkında Yunanistan ve eski Varşova Paktı ülkelerini örnek vererek "Sürekli kullanacağız diye bir şey yok." dedi.

Bakan Akar, S-400 füze savunma sistemlerine Yunanistan'ın Girit Adası'nda bulunan S-300 füzeleri modeli uygulanabileceğini söyledi.

Akar, eski Varşova paktı ülkelerinin sonradan NATO üyesi olmasına rağmen Sovyet döneminden kalma silah sistemlerine sahip olduğunu hatırlatarak, "Bu silahlar NATO içinde sistemde tutuluyor. Biz de Girit’teki S-300’lerde nasıl bir model kullanılıyorsa, bunu müzakereye açığız dedik.” ifadesini kullandı.

Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Rusya'dan satın aldığı S-300 füzeleri, Türkiye'nin itirazları üzerine 1999 yılında Atina yönetimi tarafından Girit Adası'nda sevk edilmiş ve yalnızca 2013 yılında bir tatbikat sırasında kullanılmıştı.

Milli Savunma Bakanı, Girit modeli benzetmesi üzerine S-400 hava savunma sistemleri hakkında," Sürekli kullanacağız diye bir şey yok. Tehdit durumuna göre kullanımına karar veririz." ifadesini kullandı.