SON EKLENENLER
Rusya’dan Ukrayna’ya “Kiev’i Yok Ederiz”

Rusya’dan Ukrayna’ya “Kiev’i Yok Ederiz”

GÜNDEM/DÜNYA
7 ay önce
5070 Görüntülenme

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna'nın savaştan zarar gören doğu bölgesinde yeni bir askeri çatışma başlatma girişimlerinin Kiev'i yok edebileceğini söyledi.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Rus ordusunun Ukrayna sınırındaki askeri hareketliliğini artırması ve Donbas'ta Rus yanlısı ayrılıkçıların 4 Ukrayna askerini öldürmesi, iki ülke arasındaki gerginliği yeniden artırdı.

Kremlin, Ukrayna'nın, "Rus ordusunun askeri tatbikat bahanesiyle Ukrayna sınırları yakınlarına birlik sevkiyatı yaptığı" iddialarına da cevap verdi.

"Rusya, kendi sınırlarının güvenliğini sağlamak için gerekli önlemleri alıyor"

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Rusya'nın kendi toprakları içerisinde silahlı kuvvetlerini kendi takdirine bağlı olarak hareket ettirdiğini ve bunun hiç kimse için tehdit içermediğini ifade etti.

Peskov, NATO'nun, Rusya sınırlarında askeri faaliyetlerini artırdığına dikkati çekerek, "Rusya, kendi sınırlarının güvenliğini sağlamak için gerekli önlemleri alıyor. Rusya sınırları boyunca NATO’nun, diğer birliklerin ve bazı ülkelerin silahlı kuvvetlerinin faaliyetlerini artırdığını biliyorsunuz. Bütün bunlar bizi tetikte olmaya mecbur ediyor." diye konuştu.

Aynı zamanda TASS haber ajansına göre Lavrov da "Ukrayna'nın Donbas'ta askeri çatışma başlatma girişimlerinin kendilerini yok edebileceğini" savundu.

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Homçak, 30 Mart'ta Ukrayna Parlamentosundan yaptığı konuşmada, Rus Silahlı Kuvvetlerinin askeri tatbikat bahanesiyle Ukrayna sınırları yakınlarına birlik sevkiyatı yaptıklarını belirtmiş, bu durumun Ukrayna'nın askeri güvenliği için bir tehdit oluşturduğunu söylemişti.

Donbas krizi

Kiev’de 2013 sonunda dönemin Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in Avrupa Birliği (AB) ile Ortaklık Anlaşmasını imzalamayı ertelemesi üzerine başlayan protestoların büyümesiyle ülkede toplum Ukrayna ve Rusya yanlıları diye ikiye ayrıldı ve kriz ülkenin doğusundaki Donbas bölgesine sıçradı.

Bölgede sözde bağımsızlığını ilan eden Rusya yanlısı ayrılıkçılarla Kiev yönetimi arasında 2014'ten bu yana süren çatışmalarda 13 binden fazla kişi hayatını kaybetti.