SON EKLENENLER
Rusya suyun altında elini güçlendiriyor

Rusya suyun altında elini güçlendiriyor

DENİZ/
8 ay önce
5542 Görüntülenme

Rus Donanması için Proje 955A modernizasyon programı kapsamında inşa edilen nükleer güçle çalışan Borei-A Sınıfı denizaltı deniz denemelerine başlayacak.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

TASS haber ajansı, savunma sanayinden adını vermediği bir kaynağa dayandırdığı haberde, Project 955A (Borei-A) sınıfı nükleer denizaltı Knyaz Oleg'in ilk kez Haziran başında deniz test testlerine başlayacağını duyurdu.

Knyaz Oleg'in bu yıl 25 Temmuz'da kutlanacak olan Rusya Deniz Kuvvetleri Günü'nde hizmete girmesi daha önceki planlarda öngörülüyordu. Ancak inşa sürecinde yaşanan gecikmeler ve Bulava kıtalararası balistik füzesiyle test atışları gerçekleştirmediğinden teslimat ile ilgili net bir takvim verilmiyor.

Rus Donanması Baş Komutanı Amiral Nikolai Yevmenov daha önce Savunma Bakanlığı'nın Krasnaya Zvezda gazetesine verdiği demeçte donanmanın Borei-A sınıfı stratejik nükleer füze taşıyan denizaltı Knyaz Oleg'i 2021'in sonuna kadar teslim alacağını söylemişti.

Rus donanmasında halihazırda dört adet Proje 955/Proje 955A stratejik füze taşıyan denizaltı yer alıyor. Knyaz Oleg dışında, Sevmash Tersanesi'nde inşalarının çeşitli aşamalarında olan üç Project 955A denizaltısı daha bulunuyor. Rusya Savunma Bakanlığı, Borei-A sınıfı denizaltıların, varyantlarına göre daha sessiz ve gelişmiş manevra kabiliyetine sahip olduğunu belirtiyor.

Sovyet döneminden beri Rusya tarafından geliştirilen ilk denizaltı olma özelliği taşıyan 170 m uzunluğundaki Borei sınıfı denizaltıların deplasman tonajı satıhta 14.720 ton, dalmış 24.000 ton. Hızı ise sualtında 30 kt, yüzeyde ise 15 kt'a ulaşabiliyor.

955A Borei sınıfı nükleer reaktörlü balistik füze denizaltısı, 16 adet Bulava füzesi taşıyabilir. 8.000 kilometre (5.000 mil) menzile sahip olan füze, her biri 150 kilotonluk 10 savaş başlığı taşıyabiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com