SON EKLENENLER
Rusya Azerbaycan sınırına iki yeni üs kurdu

Rusya Azerbaycan sınırına iki yeni üs kurdu

GÜNDEM/DÜNYA
6 ay önce
2342 Görüntülenme

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Rus Ordusu'nun Ermenistan'ın güneyindeki Azerbaycan sınırı yakınlarına "ek güvenlik garantisi" olarak iki yeni askeri üs kurduğunu açıkladı.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Ermenistan ile Azerbaycan arasında Dağlık Karabağ bölgesinde geçtiğimiz yıl çatışmalar yeniden başlamış, Rusya'nın ara buluculuğunda 10 Kasım'da barış anlaşması imzalanmıştı. Anlaşma gereği iki ülke Rus barış gücü askerlerinin Dağlık Karabağ'da görev alması konusunda uzlaşmıştı.

Paşinyan Ermeni parlamentosuna hitaben yaptığı konuşmada 102. Rus askeri üssüne bağlı iki üssün Sünik bölgesinde kurulduğunu söyledi. Ermeni Başbakan ayrıca Rusya'nın bu adımını "Ermenistan için ek bir güvenlik garantisi" olarak yorumladı.

Ermenistan Savunma Bakanlığı geçen şubatta, Erivan'ın kuzeybatısındaki Gümrü'de bulunan Rus askeri birliğinin genişletilmesi ve bazı Rus birliklerinin Azerbaycan'a daha yakın bir mevkiye konuşlandırılmasını talep ettiğini açıklamıştı.

Nisan ortasında da Başbakan Paşinyan yine parlamentoya hitap etmiş, 102. Rusya askeri üssünün genişletilmesi ve Sünik bölgesinde bir bölümünün açılması konusunda Moskova ile görüşüldüğünü bildirmişti.