SON EKLENENLER
Ruslar 'Tsirkon' ile ses hızını zorluyor

Ruslar 'Tsirkon' ile ses hızını zorluyor

DENİZ/
11 ay önce
19044 Görüntülenme

Rusya’nın geliştirdiği Tsirkon hipersonik füzesi 8 Mach'ın üzerinde hıza ulaşarak 350 kilometre mesafedeki hedefi başarıyla vurdu.

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Barents Denizi'nin uzantısı olan Beyaz Deniz'de 22350 proje Amiral Gorşkov adlı gemiden Tsirkon hipersonik füzesinin fırlatıldığı duyuruldu.

Açıklamada, ülkenin kuzeybatısındaki Beyaz Deniz’'de bulunan Amiral Gorşkov fırkateyninden test amacıyla fırlatılan hipersonik Tsirkon seyir füzesinin 350 kilometre ötede, Arhangel bölgesindeki Çija poligonunda bulunan kara hedefini başarıyla vurduğu ve füzenin uçuş hızının 8 mach'tan fazla olduğu kaydedildi.

Amiral Gorşkov fırkateyninin katılımıyla üçüncü kez test edilen Tsirkon ilk kez bir kara hedefine fırlatılmış oldu. Füze daha önce ekim ve kasım aylarında test edilmişti, deniz hedeflerine karşı gerçekleştirilen her iki testin de başarılı olduğu kaydedilmişti.

Azami sürati Mach 9 ve menzili 1.000 km'den fazla olan füze Kalibr seyir füzeleri ile donatılabilen gemilerde kullanılabilecek.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com