SON EKLENENLER
Rus donanmasına nükleer takviye

Rus donanmasına nükleer takviye

DENİZ/
8 ay önce
6084 Görüntülenme

Rus donanması yıl sonuna kadar üç nükleer denizaltıyı hizmete alacak.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Rusya Donanması Komutanı Nikolay Yevmenov, biri Borei-A sınıfı (Project 955A) sınıfı Knyaz Oleg stratejik denizaltısı, ikisi Kazan ve Novosibirsk olmak üzere üç nükleer denizaltının bu yıl sonuna kadar donanmaya katılacağını söyledi.

Rusya Savunma Bakanlığı'nın resmi yayın organı Krasnaya Zvezda gazetesine demeç veren Yevmenov, Rus donanmasının savunma kapasitesinin güçlendirilmesi için atılacak adımlardan bahsetti.

Yevmenov, Borey-A projesi kapsamında geliştirilen Knyaz Oleg Borey stratejik denizaltısı ile Yasen-M sınıfı (Project 885M) Kazan ve Novosibirsk denizaltılarının yıl sonuna kadar Rusya Donanması'nda göreve başlayacağını ifade etti.

Söz konusu denizaltıların nükleer kapasiteli olduğunun altını çizen Yevmenov, "Denizaltıların silah ve teknolojik donanım bakımından yeni özelliklere sahip olduğunu söyleyebilirim. Denizaltılar, günümüz muharebe koşullarında Rusya'nın etkinliğini artıracak" dedi.

Aralık ayında Sevmaş gemi yapım tesisini ziyaret eden Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Aleksey Krivoruçko, bu tesisin 2027'ye kadar Borey-A ve Yasen-M projeleri kapsamında geliştirilen 14 nükleer denizaltıyı Rus donanmasına teslim etmeyi planladığını söylemişti.

955A Borei sınıfı nükleer reaktörlü balistik füze denizaltısı, 16 adet Bulava füzesi taşıyabilir. 8.000 kilometre (5.000 mil) menzile sahip olan füze, her biri 150 kilotonluk 10 savaş başlığı taşıyabiliyor.

Yasen sınıfı nükleer tahrikli denizaltılar Kalibr-PL ve Oniks seyir füzeleri taşıma kabiliyetine sahip. Deplasmanı 8.600 ton, uzunluğu 130 metre, genişliği 13 metre, su altında 35 knt hıza ulaşabilen denizaltının dalış derinliği 550 metre'dir.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com