SON EKLENENLER
Romeo için imzalar atıldı

Romeo için imzalar atıldı

DENİZ/
10 ay önce
3975 Görüntülenme

Lockheed Martin, Kore donanmasına üretilecek MH-60R Seahawk helikopterleri için 447 milyon dolar değerinde sözleşme imzaladı.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

ABD Donanması, Lockheed Martin ile Kore Cumhuriyeti için 12 MH-60R SeaHawk (Romeo) helikopterinin üretim ve teslimatını kapsayan yaklaşık 447,2 milyon dolar değerinde bir sözleşme imzaladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Ağustos 2019'da Güney Kore'ye 12 MH-60R Çok Görevli helikopterin olası bir Dış Askeri Satışını onaylamıştı.

Aralık 2020'de Kore Cumhuriyeti Savunma Tedariki Programı İdaresi (DAPA), Sikorsky'nin MH-60R Seahawk deniz helikopterini donanmanın MOH Batch 2 programı için seçtiğini duyurmuştu.

MOH Batch 2 programı, Kore Donanması için 12 denizaltı savunma harbi helikopteri satın alınmasını kapsıyordu. Helikopterler, Kore Donanmasının KDX III Batch 2 Aegis ile FFX Batch III savaş gemilerinde konuşlandırılacak.Amerikan Donanması’nın gemi konuşlu hava gücünün bel kemiğini oluşturan MH-60R helikopterleri, zorlu hava koşullarında görev yapabiliyor. Sonoboy, daldırma sonarı ve yüzey tarama radarı gibi donanımlarla denizaltı savunma harbi ve yüzey harbi görevlerinin yanı sıra malzeme nakli ve arama-kurtarma operasyonlarını gerçekleştirebilen helikopter ana rotorları ve kuyruğu gemilerin hangar kısmına rahat konuşlanabilmesi için katlanabilir özelliktedir. Helikopterin silah sistemleri arasında AGM-114 Hellfire füze sistemi, Mk 46 ve Mk 54 hafif torpido yer alıyor.

1.425kW değerinde güç üreten iki General Electric T700-GE-401C turboşaft motor tarafından desteklenen helikopter, maksimum 275 km hıza ulaşabiliyor. Menzili 834 km olan MH-60R yaklaşık 6.895 kg ağırlığa ve maksimum 10.659 kg kalkış ağırlığına sahiptir.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com