SON EKLENENLER
Roketsan'dan TRG-300 BLOK-III Füzesi

Roketsan'dan TRG-300 BLOK-III Füzesi

KARA/
5 ay önce
3404 Görüntülenme

ROKETSAN, Türkiye, Azerbaycan ve Bangladeş Silahlı Kuvvetleri envanterinde yer alan Kaplan füzesi (TRG-300) ve silah sisteminin yeteneklerini artırıyor.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Roketsan tarafından geliştirilen ve muharebe yeteneğine sahip TRG-300 füzesinin yeni sürümü BLOK-III ile füzenin taktik yetenekleri arttırılıyor. Özel güdüm sistemi sayesinde yüksek isabet oranına ve yüksek tahrip gücüne sahip 300 milimetrelik füze, 30 ila 120 kilometre menzil aralığında yer alan yüksek öncelikli hedefler üzerinde etkili olabiliyor.ROKETSAN'ın 6 yıllık bir tasarım, geliştirme ve kalifikasyon sürecinin ardından 18 Kasım 2016 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edilen ve Haziran 2017’de ise TSK’ya ilk seri üretim teslimatı gerçekleştirilen TRG-300 KAPLAN füze sisteminin Blok I (menzil 30 - 120 km) Blok II (20 - 90 km) iki varyantı bulunuyor. TRG-300 füzesinin, sahadan gelen geri bildirimlerle iyileştirilmesi çalışmaları da sürüyor. Bu kapsamda, taktik özelliklerde yetenek arttırımını kapsayan ve TRG-300 BLOK-III füzesini konu alan çalışmalar, 2020 yılında başlatıldı ve hali hazırda devam ediyor.Karıştırmaya karşı dayanımlı, güdümlü TRG-300 BLOK-III füzesini de ihraç etmeyi hedefleyen Roketsan, bu konudaki görüşmelerini sürdürüyor.

TRG-300 füzesi, Roketsan üretimi K+ Silah Sistemi ve Çok Maksatlı Roket Sistemi (ÇMRS) ile uygun arayüze sahip olan diğer platformlardan da ateşlenebiliyor. TRG-300 füzesinin deniz platformlarına entegrasyonu için ihtiyaç duyulan iyileştirmelerinin gerçekleştirilmesi ve platform adaptasyonlarının yapılması da hedefleniyor.Öte yandan geçtiğimiz yıl, Bangladeş Kara Kuvvetlerinin Çok Namlulu Roketatar Sistemi ihtiyacına yönelik ile Roketsan ile Bangladeş Kara Kuvvetleri arasında imzalanan tedarik sözleşmesi kapsamında bu ülkeye Haziran ayı içerisinde TRG-300 KAPLAN Füzesi teslimatı gerçekleştirildi.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com