SON EKLENENLER
Roketsan'dan 'Kara ATMACA' sürprizi

Roketsan'dan 'Kara ATMACA' sürprizi

KARA/
6 ay önce
2735 Görüntülenme

Roketsan, Türk Silahlı Kuvvetlerinin isterleri doğrultusunda ATMACA KARA Satıhtan Satıha Güdümlü Mermisini geliştirerek ilk kez IDEF’21 kapsamında görücüye çıkardı.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Kara platformlarından atılabilecek olan ATMACA Satıhtan Satıha Güdümlü Mermi ATMACA’nın deniz sürümünden farklı olarak Kızılötesi Görüntüleyici Başlığa (IIR) sahip olacak.

ATMACA KARA güdümlü mermisi hem gemiden karaya, hem de karadan karaya kullanılabilecek ve kara hedefleri için özellikle satha yakın uçma ve coğrafi referanslarda hedefini bulma  gibi kabiliyetlere sahip olacak.

280 km menzili bulunan ATMACA, görüş hattının ötesindeki hedefler için de büyük bir tehdit oluşturacak. Ataletsel Navigasyon Sistemi (ANS), Küresel Konumlama Sistemi (KKS), Barometrik Altimetre ve Radar Altimetre alt sistemlerini kullanarak hedefine doğru yol alan ATMACA'nın hedefte zaman, hedef imha ve hedefi ateş altına alma operasyonel modları da mevcut olacak.Roketsan Genel Müdürü Murat İKİNCİ ATMACA ile ilgili olarak “Bu yıl ATMACA’nın son atışını başarıyla gerçekleştirdik ve seri üretimine başladık. IDEF’te sergileyeceğimiz değişiklik ise ATMACA’nın kara versiyonu. ATMACA’nın deniz versiyonundan farkı, IIR başlığı bulunması. Bu başlıkla da kara hedeflerine radara yakalanmadan hassas saldırı yeteneğini İnşallah silahlı kuvvetlerimize kazandıracağız.” açıklamasında bulundu.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com