SON EKLENENLER
Roketsan'dan 5 binden fazla MAM-L ve MAM-C teslimatı

Roketsan'dan 5 binden fazla MAM-L ve MAM-C teslimatı

HAVA/
9 ay önce
4185 Görüntülenme

Dünyanın ilk 100 savunma şirketi listesinde yer alan Roketsan geliştirdiği füze, roket ve mühimmat ailesi ile Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yanı sıra dost ve müttefik ülkelerin ihtiyacını da karşılıyor. Son olarak Polonya ile yapılan Bayraktar SİHA anlaşması kapsamında Roketsan, MAM-C ve MAM-L mini akıllı mühimmatlarını ihraç edecek.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

ROKETSAN Genel Müdürü Murat İkinci, NTV canlı yayınına katılarak şirketin çalışmaları hakkında bilgi verdi.

İkinci, "SİHA’larımızdan atılan bütün mühimmatlar şu anda ROKETSAN tarafından üretilen Mini Akıllı Mühimmat ailesi diye adlandırdığımız ürünlerden oluşuyor. Bu ürünlerimiz yaklaşık beş binin üzerinde üretilerek silahlı kuvvetlerimize, dost ve kardeş ülkelere teslim edildi. Bir çok savaşta ülkemizi, dost ve müttefik ülkeleri başarıya taşıyan unsurlardan bir tanesi oldu. Bunları üreterek silahlı kuvvetlerimizin ihtiyacını karşılamak bizler için son derece önemli ve gurur vericidir." dedi.

MAM-L ve MAM-C mühimmatlarının %95’in üzerindeki etkinlikle kendilerini kanıtladığını belirten İkinci, mühimmatların dünyada örneklerinin çok ötesinde vuruş kabiliyetine ve hassasiyetine sahip olduğunu söyledi.

Murat İkinci, şöyle konuştu:

"Öncelikle en küçük mühimmat ailemizden MAM-C Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Silahlı Kuvvetlerimiz tarafından terör operasyonlarında ağırlıklı olarak Bayraktar TB2 SİHA’larımız da kullanılıyor.

Onun bir büyüğü MAM-L ise daha yüksek vuruş gücüne sahip üzerindeki lazer arayıcı başlık, küresel konumlama sistemi ataletsel ölçüm birimleri ile santimetre bazında hedefleri imha edebilen üzerinde zırh delici yüksel patlayıcılı termobarik başlıklar taşıyabilen şu anda silahlarımızın kullandığı ana mühimmatı oluşturuyor.

Yine bu mühimmat ailesinin en son ve en yeni üyesi MAM-T ise üzerinde çok daha büyük harp başlığıyla özellikle hareketli hedefleri, büyük binaları sığınakları ve korunaklı alanları bunun yanı sıra çok güçlü zırhlarla bürünmüş bölgeleri ateş altına alabilen nokta hassasiyetiyle vuruş sağlayabiliyor.

Bu mühimmatları benzerlerinden ayıran en önemli özellik; yıllar içerisinde Roketsan'ın durmadan bu mühimmatların üzerine yeni özellikler katarak vuruş hassasiyetini en üst düzeye çıkarmış olmasıdır. Bu açıdan bakıldığında hem kullanım hem de başarı yüzdeleri olarak %95'in üzerinde etkinlikle sahada kendini kanıtlamış bir ürün. Aynı zamanda milli imkanlarla üretildiği için çok maliyet etkin olarak ulaşabildiğiniz bir silah sistemi."Polonya'ya mühimmat satışı

SİHA’ların üstündeki bütün mühimmatları Polonya da dahil olmak üzere bütün ülkeler ile paylaştıklarını vurgulayan İkinci, "Baykar ile çok güzel bir iş birliğimiz var. SİHA’larımızın üstündeki bütün mühimmatları Polonya dahil olmak üzere bütün ülkeler ile paylaşıyoruz. Dün Cumhurbaşkanımızın açıkladığı Polonya ihracatı bizim açımızdan son derece gurur verici ve önemli. Çünkü ilk defa bir NATO üyesi ülke TSK’nın kullandığı, Türkiye’nin kendi geliştirdiği bir İHA sistemini envanterine kattı. Bu aslında sadece bir silah sistemi değil, Türk savunma sanayiinin ulaşmış olduğu teknolojik seviyeyi göstermesi açısından da çok önemli." ifadelerini kullandı.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com