SON EKLENENLER
ROKETSAN 'Leopard 2A4'e güç kattı

ROKETSAN 'Leopard 2A4'e güç kattı

KARA/
1 yıl önce
10113 Görüntülenme

Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki Leopard 2A4 ana muharebe tankları ROKETSAN tarafından modern muharebe koşullarına uygun hale getiriliyor. Modernizasyon projesi kapsamında Leopard 2A4 T1 İlave Zırh Sistemi teslimatına başlandı.

Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından başlatılan proje kapsamında ROKETSAN'ın Balistik Koruma Merkezinde Leopard 2A4 tankları için 6 ay içinde geliştirilen zırh paketinin kalifikasyon testleri ve entegrasyonu başarıyla tamamlandıktan sonra T1 İlave Zırh Sistemi’nin 2019 Temmuz-Aralık ayları arasında balistik testleri yapıldı ve tüm atışlı testlerde tam koruma sağlandı.

Bu kapsamda Leopard 2A4 T1 İlave Zırh Sistemi, 2020 Aralık ayında gerçekleştirilen ilk sevkiyat (2 adet zırhlandırılmış tank) teslimatlarla birlikte Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterine girdi. 2021 yılı içinde toplamda 40 adet zırhlandırılmış tankın Kara Kuvvetleri Komutanlığına  teslim edilmesi hedefleniyor.Leopard 2A4 T1 İlave Zırh Sistemi’ ile teçhiz edilen Leopard 2A4 tankı ise ilk kez 30 Ağustos 2020 tarihinde tanıtılan Leopard 2A4 T1 İlave Zırh Sistemi, Roketsan Balistik Koruma Merkezi’nin Altay Zırh Sistemi başta olmak üzere diğer tüm zırh geliştirme projelerinden elde etmiş olduğu tecrübelerden faydalanılarak, Leopard 2A4 tankına özel olarak geliştirilmiş, tamamıyla özgün, yerli ve millî bir zırh çözümüdür.

Tanklar, T1 İlave Zırh Sistemi entegrasyonu sonrası artırılmış beka yeteneği ve yüksek hareket kabiliyeti sayesinde, özellikle asimetrik savaş ortamında, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin sahadaki en önemli vurucu güçlerinden biri olacak.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com