SON EKLENENLER
Rafale sayısı artacak

Rafale sayısı artacak

HAVA/
5 ay önce
4509 Görüntülenme

Türkiye ile artan gerilimin ardından hava gücünü artırma kararı alan Atina, Fransa'dan temin edeceği Rafale tipi savaş uçağı sayısını 18'den 24'e çıkaracak.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, yıllık değerlendirme ve bir sonraki yıl için ekonomi planını açıkladığı Uluslararası Selanik Fuarı açılışında, Fransa'dan satın alınacak Rafale tipi savaş uçağı sayısının 18'den 24'e çıkarılacağını duyurdu.

Geçen yıl karşılaşılan ulusal sorunlara karşı Atina'nın aktif bir diplomasi yürüttüğünü ve savunma gücünün artırıldığını savunan Miçotakis, geçen yıl 18 adet Rafale tipi savaş uçağı alınacağını duyurduğunu anımsatarak bu sayının yakın zamanda 24'e çıkacağını kaydetti.6'sı yeni 12'si ikinci el 18 Rafale savaş uçağının satın alınmasını öngören anlaşma Ocak 2021'de imzalanmıştı. Yunanistan'a, 21 Temmuz günü Fransa’nın Bordeaux şehrinde bulunan Mérignac Hava Üssü’nde düzenlenen törenle ilk Rafale uçağı teslim edilmişti. 2021 yılı sonuna kadar Yunanistan’a toplamda 6 adet Rafale savaş uçağı teslim edilmesi planlanıyor. Halihazırda Yunan pilotların eğitimleri Fransa'da devam ediyor. Eğitimlerin tamamlanmasının ardından uçakların yıl sonuna kadar Yunanistan'a ulaşması öngörülüyor.

Tüm teslimatın ise 2023 yılında tamamlanması planlanıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnnology.com