SON EKLENENLER
Rafale için işler iyi gidiyor

Rafale için işler iyi gidiyor

HAVA/
9 ay önce
5663 Görüntülenme

NATO üyeliğinin ardından ordusunun modernizasyonuna ağırlık veren Hırvatistan, Fransa'dan 12 adet ikinci el Rafale F3-R tipi savaş uçağı alacak.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Başbakan Andrej Plenković, Fransa'dan 12 adet ikinci el Rafale F3-R çok amaçlı savaş uçağının satın alınmasının Hırvat Hava Kuvvetlerinin yeteneklerini önemli ölçüde artıracağını söyledi.

Plenković yaptığı açıklamada, "Savaş uçaklarının satın alınması önümüzdeki 30-40 yıl boyunca hava kuvvetlerimize güçlü ve stratejik caydırıcılık kazandıracak. NATO ve Avrupa Birliği üyesi olan Hırvatistan'ın konumunu güçlendirecek. Ordumuzun kabiliyetini arttırmak için yürütülen çalışmalar kapsamında gayri safi yurt içi hasılamızda (GSYİH) savunmaya ayrılan bütçe ilk kez yüzde 2 seviyesine ulaşacak" dedi.

Fransız ve Hırvat hükümetleri arasında imzalanacak 999 milyon Euro değerindeki anlaşma Rafale F3R uçaklarının (10 tek kişilik ve 2 çift koltuklu) tedarikinin yanı sıra silah sistemleri, yedek parçalar, lojistik ve eğitimi de kapsıyor.Hükümetin aldığı kararın ardından Zagreb, sözleşmenin ayrıntılarını Paris ile görüşecek.  Hizmet ömrünün sonuna gelen ve 2024'te envanterden çıkarılacak MiG-21 uçağının yerini alacak olan 12 Rafale'nin 2024-25 yılları arasında teslim edilmesi planlanıyor.

Zagreb tarafından değerlendirilen diğer teklifler arasında ise ABD'den F-16 Block 70, İsrail'den ikinci el F-16C/D Block 30 ve  İsveç'ten JAS-39 Gripen C/D savaş uçakları yer aldı.

Fransa'nın çok sayıda ülkeyle yürütülen müzakerelere rağmen uzun süre hiçbir ülkeye ihraç edemediği, ilk müşterisi 2015 yılında Mısır olan ardından Katar, Hindistan ve son olarak Yunanistan'ın satın aldığı Rafele uçağının yeni müşterisi Hırvatistan oldu. Fransa, Rafale uçaklarının satışı için Endonezya ve  Filipinler ile de görüşmeleri sürdürüyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com