SON EKLENENLER
'PULAT' teslimatları sürüyor

'PULAT' teslimatları sürüyor

KARA/
8 ay önce
3588 Görüntülenme

Ana muharebe tanklarının tanksavar tehditlerine ve terör unsurlarına karşı daha etkin korunabilmesi ve mevcut sistemlere ilave yetenekler kazandırılmasına yönelik yürütülmekte olan FIRAT-M60T Projesi kapsamında PULAT Aktif Koruma Sisteminin entegrasyonu sürüyor.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı paylaşımda," Fırat M60T Modernizasyon Projemiz kapsamında PULAT Aktif Koruma Sisteminin seri üretimine, tanklarımıza entegrasyonuna ve Kara Kuvvetleri Komutanlığımıza teslimine devam ediyoruz.

Kimyasal enerjili tanksavar silahlarını tanka isabet etme öncesinde tespit ederek harp başlıklarının zırh delme etkisini asgari seviyeye indiren PULAT; birleşik yapıda radar ve tahrip sistemi ile kontrol ünitesi ve güç dağıtım biriminden oluşuyor." ifadelerine yer verdi.

Savunma Sanayii Başkanlığı öncülüğünde ASELSAN ve Tübitak SAGE işbirliğiyle yürütülen faaliyetler kapsamında PULAT entegrasyonu tamamlanan tanklar, hali hazırda sahada aktif olarak kullanılıyor. Bu sayede Türk Silahlı Kuvvetleri dünyada aktif koruma sistemini muharebe koşullarında kullanan 3 ülkeden biri durumundadır.

ASELSAN tarafından operasyon bölgesine yakın noktalarda büyük özveriyle modernize edilen M60T tankları (M60TM); Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı Operasyonları’nın bel kemiğini oluşturmuş ve modernize edilen tanklar operasyonların her kademesinde yüksek başarı ile görev almışlardır. M60T modernizasyonu kapsamında dünya üzerindeki en modern tanklardan biri elde edilmiş olup tankların gerek yakın-orta mesafe atış kabiliyeti, gerek yakın-uzak mesafe beka ve savunma yetenekleri gerekse de tankın ve personelin idamesine yönelik yetenekleri en üst seviyelere çıkarılmıştır.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com