SON EKLENENLER
Pukguksong-5 ile güç gösterisi

Pukguksong-5 ile güç gösterisi

GÜNDEM/DÜNYA
1 yıl önce
15848 Görüntülenme

Kuzey Kore, denizaltından fırlatılan yeni balistik füzesi Pukguksong-5 ve diğer askeri araçların sergilendiği geçit töreniyle meydan okudu.

Devlet televizyonuna göre perşembe akşamı düzenlenen tören, ülkenin lideri Kim Jong Un'un nükleer silah deposunu güçlendireceğini söylemesinin ardından geldi.

Törende yeni kısa ve orta menzilli füze sistemleri, denizaltından fırlatılan balistik füzeler, M-2020 tankı ve zırhlı araçlar sergilendi.

Öte yandan Ekim ayındaki geçit töreninin aksine, son törende menzili ABD'ye kadar uzanan kıtalararası balistik füze sistemi (ICMB) yer almadı.Kore İşçi Partisi 8. Kongresi'nde konuşan Kim, Washington'la diyaloğa açık olduğunu ancak Kuzey Kore'nin ABD düşmanlığıyla başa çıkabilmesi için askeri ve nükleer kapasitesini daha da artırması gerektiğini ifade etmişti. ABD'nin Kuzey Kore'nin "ana düşmanı" olduğunu yineleyen Kim, isim vermeden Joe Biden'ı kastederek, "ABD'de kim göreve gelirse, ülkenin temel yapısı ve düşmanca politikası asla değişmeyecek." demişti.Kaynak: www.defenceandtechnology.com