SON EKLENENLER
Polonya'ya MAM-C & MAM-L satışı

Polonya'ya MAM-C & MAM-L satışı

HAVA/
9 ay önce
4003 Görüntülenme

Tarihinde ilk kez, NATO ve AB üyesi bir ülkeye silahlı insansız hava aracı satışı gerçekleştirecek olan Türkiye, bunun yanı sıra Roketsan ürünü MAM-C ve MAM-L mini akıllı mühimmatlarını da Polonya'ya ihraç edecek.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Polonya ile yapılan anlaşma kapsamında Türkiye’den ihraç edilecek 4 sistemin içinde 24 adet Bayraktar TB2 SİHA ile birlikte yer kontrol istasyonları (YKİ) ve yer veri terminalleri (YVT) yer alacak. Bunun yanı sıra Polonya’ya milli SİHA’larda kullanılan ve Roketsan tarafından milli olarak geliştirilen MAM-C ve MAM-L mini akıllı mühimmatları da ihraç edilecek.

Roketsan'ın Mini Akıllı Mühimmat ürün ailesinin iki üyesi olan MAM-C ve MAM-L, Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü envanterinde bulunan BAYRAKTAR TB2 Taktik insansız hava araçlarına (İHA) ve ANKA/AKSUNGUR İHA’lara entegre edilen Mini Akıllı Mühimmat, 2016 yılından bu yana, operasyonlarda başarıyla kullanılıyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yanı sıra Azerbaycan'ın Ermenistan işgali altındaki Dağlık Karabağ’a yönelik olarak başlattığı askeri harekâtta aktif olarak kullanılan Roketsan Mini Akıllı Mühimmat ailesi zırhlı araç, obüs, çok namlulu roketatar (ÇNRA) ve hava savunma sistemlerini imha etmişti.Yaklaşık 22 kg’lık bir ağırlığa sahip olan MAM-L ve 6,5 kg’lık ağırlığa sahip olan MAM-C, İHA’ların yanı sıra hafif taarruz uçakları için de maliyet etkin bir çözüm olarak öne çıkıyor. MAM-C, atış irtifasına bağlı olarak, 8 kilometreye kadar menzillerde etkili olarak kullanılabiliyor. MAM-L’nin menzili ise Ataletsel Navigasyon Sistemi (ANS) ve opsiyonel Küresel Konumlandırma Sistemi (KKS) özelliği ile 14 kilometreye kadar çıkarılabiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com