SON EKLENENLER
Polonyalı Bakan 'Bayraktar' için geliyor

Polonyalı Bakan 'Bayraktar' için geliyor

HAVA/
9 ay önce
3307 Görüntülenme

Bayraktar silahlı insansız hava aracı satın alacaklarını açıklayan Polonya Savunma Bakanı Blaszczak, Türkiye'ye geliyor.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Bakan Blaszczak, ülkesinin Türkiye'den 24 adet Bayraktar (TB2) tipi silahlı insansız hava aracı (SİHA) alacağını söyledi.

Savunma Bakanlığı sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Bayraktar, gerçek bir silah. Avrupa'nın doğusunda, savaşlarda kendini kanıtladı. Aynı şekilde Orta Doğu'da kullanıldı. Anti-tank füzeleri ile donatılan 4 set, yani 24 adet İHA’nın tedariki için mutabakata vardık. Polonya Ordusu’na, ilk set bir yıl içerisinde teslim edilecek." ifadelerini kullandı.Silahlı İnsansız hava aracının satışının yanı sıra mühimmat, lojistik ve eğitim paketini de içeren anlaşma, 24-25 Mayıs tarihlerinde Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ile Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak'ın Türkiye'ye yapacağı ziyaret sırasında imzalanacak.

Ayrıca bakan Polonya ile Türkiye arasında savunma sanayi alanında gizli bilgilerin karşılıklı olarak korunmasına ilişkin bir anlaşma da imzalayacak.

Bu anlaşma ile Türkiye ilk defa Avrupa Birliği (AB) ve NATO üyesi  bir ülkeye, insansız hava aracının yanı sıra Roketsan ürünü MAM-L mühimmatı da satmış olacak.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com