SON EKLENENLER
Polonya, Türkiye'den yeni silahlar alacak

Polonya, Türkiye'den yeni silahlar alacak

GÜNDEM/DÜNYA
2 ay önce
1334 Görüntülenme

Bayraktar TB2 SİHA tedariki için anlaşma yapan Polonya, Türkiye'den yeni silah sistemleri almak üzere bir heyet gönderecek.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, resmî ziyaret kapsamında gittiği Polonya’da, Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak ile önce baş başa görüştü, ardından heyetler arası görüşmeye başkanlık etti. Görüşmelerin ardından iki Bakan Polonya Savunma Bakanlığında ortak basın toplantısı düzenledi.

İki ülkenin NATO içindeki stratejik iş birliğine dikkati çeken Bakan Akar, “İki NATO müttefiki olarak yaptığımız çalışmaların daha da gelişmesi için elimizden gelen gayreti göstermeye devam ediyoruz. Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanlarımızın yaptığı çalışma, çizdiği çerçeve bizim için son derece aydınlatıcı ve yol gösterici olmuştur.” diye konuştu.

Polonya Savunma Bakanı Blaszczak ile Mayıs’ta Türkiye’de bir araya geldiklerini anımsatan Bakan Akar, şunları söyledi:

“Çalışmalarımızı geliştirmek için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Bir taraftan bakanlar düzeyinde çalışmalarımızı sürdürürken diğer taraftan askerî diyalog toplantılarının yapılacağını, bunun da ötesinde yüksek düzeyli stratejik konseyin toplanacağını da belirtmek isterim. NATO çerçevesinde yaptığımız çalışmalar kapsamında Polonya’daki çok uluslu kolordu ve çok uluslu tümen için katkılarımızı sürdürmeye devam ediyoruz.”

Polonya Savunma Bakanı Blaszczak de Bakan Akar’ı Polonya’da ağırlamaktan ve gerçekleştirdikleri görüşmelerden duyduğu memnuniyeti belirterek sözlerine başladı.

Polonya ve Türkiye arasında 600 seneye dayanan tarihî ilişkilerin olduğunu belirten Bakan Blaszczak, “İki ülke arasında sadece NATO içinde değil farklı alanlarda da iş birliği söz konusu. Cumhurbaşkanı Sayın Duda’nın Türkiye ziyareti sırasında iki ülke arasında iş birliği konusunda imzalanan anlaşmalar ve insansız hava araçlarının satın alınması bu iş birliğinin somut göstergesidir.” diye konuştu.

 Türkiye ve Polonya arasındaki askerî iş birliğinin sadece savunma sanayi ile sınırlı olmadığını, eğitim alanında da önemli iş birliğinin bulunduğunu dile getiren Bakan Blaszczak, bunun daha da artacağına yönelik inancını ifade etti. Blaszczak, “Yakında Polonya’dan bir heyet silah sistemleri satın alınması ve teknolojik tecrübe paylaşımı için tekrar Türkiye’ye gidecek.” diye konuştu.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com