SON EKLENENLER
Polonya 'Borsuk' ile sahaya indi

Polonya 'Borsuk' ile sahaya indi

KARA/
1 yıl önce
24885 Görüntülenme

Sovyetler Birliği döneminden kalma silah sistemlerini NATO uyumlu sistemler ile değiştirmeye çalışan Polonya yeni zırhlı muharebe aracı Borsuk'u test ediyor.

Polska Grupa Zbrojeniowa, Borsuk olarak adlandırılan yeni  zırhlı muharebe aracının prototipinin saha ve atış testleri gerçekleştirdiğini açıkladı. Eylül 2020’de Drawsko Pomorskie Eğitim Alanında bir dizi teste tabi tutulan araç Polonya savunma endüstrisi tarafından tasarlandı ve geliştirildi. Polonya'da lisans altında üretilen Rus BMP-1'in Polonya versiyonu olan BWP-1'in yerini alacak olan araç ilk kez Eylül 2017'de Polonya'da düzenlenen MSPO savunma fuarında kamuoyuna tanıtıldı.

Amfibik olarak tasarlanan araç Polonyalı WB Electronics ve HSW firmaları tarafından ortaklaşa geliştirilen uzaktan kumandalı silah istasyonu ZSSW-30 ile donatıldı. Kulenin ana silahı olarak çift yönlü mühimmat besleme yeteneğine sahip 30mm Mk44 Bushmaster-II topu kullanılıyor. Ayrıca kule de 7.62 mm UKM-2000 makinalı tüfek ile İsrailli Rafael ürünü 5.5 km menzile sahip iki adet SPIKE-LR tanksavar füzesi yer alıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com