SON EKLENENLER
Polise üçüncü 'ATAK'

Polise üçüncü 'ATAK'

HAVA/
9 ay önce
3454 Görüntülenme

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından Emniyet Genel Müdürlüğü için üretilen üçüncü T129 ATAK helikopteri de teslim edildi.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğünün ihtiyaçları doğrultusunda 9 adet helikopterin üretimini kapsayan T129 ATAK tedarik programı kapsamında TUSAŞ tesislerinde üretimi ve testleri tamamlanan üçüncü helikopterin teslimatı da gerçekleştirildi.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR sosyal medya aracılığıyla yaptığı paylaşımda,"Güvenlik güçlerimizin helikopter ihtiyacını karşılamak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Son olarak Emniyet Genel Müdürlüğüne T129 ATAK Helikopteri FAZ-2 versiyonunun üçüncüsünü teslim ettik." bilgisine yer verdi.

2022 yılının sonuna kadar tamamı teslim edilmesi planlanan T129 ATAK Helikopterleri Ankara merkezli Diyarbakır, Van, Şırnak ve Hakkari illeri öncelikli olmak üzere bölge illerinde hareketli filo olarak görevlendirilerek teröristle mücadele kapsamında emniyet güçleri tarafından düzenlenecek operasyonlarda yakın hava desteği sağlayacak.

T129 ATAK Helikopterinin lazer ikaz alıcı ve diğer elektronik harp sistemleri ile donatılmış FAZ-2 versiyonu ilk uçuşunu Kasım 2019'da TUSAŞ tesislerinde başarıyla gerçekleştirmişti. Faz 2 kapsamında helikoptere entegre edilen ek sistemler arasında Lazer İkaz Alıcı Sistemleri, RF Karıştırıcı, Radar İkaz Alıcı ve yeni haberleşme sistemi yer alıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com