SON EKLENENLER
Polise ikinci 'ATAK'

Polise ikinci 'ATAK'

HAVA/
9 ay önce
6042 Görüntülenme

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından Emniyet Genel Müdürlüğü için üretilen ikinci T129 ATAK helikopteri de teslim edildi.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğünün ihtiyaçları doğrultusunda 9 adet helikopterin üretimini kapsayan T129 ATAK tedarik programı kapsamında TUSAŞ tesislerinde üretimi ve testleri tamamlanan ikinci helikopterin teslimatı da gerçekleştirildi.

Savunma Sanayii Başkanlığı sosyal medya aracılığıyla yaptığı paylaşımda,"Güvenlik güçlerimizin gökyüzündeki hakimiyetini artırmak için üretmeye hız kesmeden devam ediyoruz. Emniyet Genel Müdürlüğü’ne T129 ATAK Helikopteri FAZ-2 versiyonunun ikincisini teslim ettik." bilgisine yer verdi.

TUSAŞ'ta sosyal medya hesapları üzerinden,"Emniyet Genel Müdürlüğümüze ikinci ATAK helikopterimizin teslimatını gerçekleştirdik." ifadelerine yer verdi.

2022 yılının sonuna kadar tamamı teslim edilmesi planlanan T129 ATAK Helikopterleri Ankara merkezli Diyarbakır, Van, Şırnak ve Hakkari illeri öncelikli olmak üzere bölge illerinde hareketli filo olarak görevlendirilerek teröristle mücadele kapsamında emniyet güçleri tarafından düzenlenecek operasyonlarda yakın hava desteği sağlayacak.

T129 ATAK Helikopterinin lazer ikaz alıcı ve diğer elektronik harp sistemleri ile donatılmış FAZ-2 versiyonu ilk uçuşunu Kasım 2019'da TUSAŞ tesislerinde başarıyla gerçekleştirmişti. Faz 2 kapsamında helikoptere entegre edilen ek sistemler arasında Lazer İkaz Alıcı Sistemleri, RF Karıştırıcı, Radar İkaz Alıcı ve yeni haberleşme sistemi yer alıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com