SON EKLENENLER
PN MİLGEM'de işler yolunda

PN MİLGEM'de işler yolunda

DENİZ/
5 ay önce
2157 Görüntülenme

Türkiye tarafından Pakistan'a ihraç edilen MİLGEM korvetlerinin 4’üncüsü için Karaçi Tersanesinde Sac Kesim Töreni gerçekleştirildi.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

ASFAT A.Ş. Genel Müdürü Esad Akgün törende yaptığı konuşmada, Pakistan için üretilen MİLGEM korvetleriyle ilgili etkinliklere her katıldığında ilk kez katılıyormuş gibi hissettiğini ifade ederek her bir etkinliğin iki ülke arasındaki kardeşlik bağlarını güçlendirdiğini söyledi. Akgün, bu kardeşliği güçlü ekip çalışması ve iş birliği ile güçlendirdiklerini dile getirerek MİLGEM projesinde şimdiye kadar 32 blokun tamamlandığını ve bunların kızağa konulduğunu belirtti. Üretimi tamamlanan 14 blokun kızağa konulmayı beklediğini aktaran Esad Akgün, 38 blokun yapımının da sürdüğünü ifade etti.

Dosta ve düşmana güçlü mesaj verilecek

ASFAT A.Ş. Genel Müdürü Esad Akgün, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının olumsuz etkilerine rağmen projeyi zamanında ve bütçe dâhilinde bitirmek için insani olarak mümkün her şeyi yaptıklarına dikkati çekti.

İlk gemilerinin denizi kucaklayacağını göreceklerini ifade eden Akgün, bu sayede Pakistan ve Türkiye’nin her zaman birlikte hareket edeceğine dair tüm dostlara, düşmanlara ve dünyaya güçlü bir mesaj verileceğini söyledi.

Akgün, Pakistan Silahlı Kuvvetlerini Türk Silahlı Kuvvetlerinden farklı görmediklerini belirterek ASFAT’ın Pakistan istediği sürece onların yanında olacağını kaydetti.Pakistan’la Türkiye arasındaki 6 Eylül 2018 tarihinde imzalanan anlaşma kapsamında 2 gemi İstanbul Tersanesi Komutanlığında ve 2 gemi Karaçi Tersanesinde inşa ediliyor. Program, 11 Mart 2019 tarihinde başladı. 4 geminin sırasıyla Ağustos 2023, Şubat 2024, Ağustos 2024 ve Şubat 2025’te teslim edilmesi planlanıyor.

MİLGEM korvetler, suüstü, hava ve denizaltı savunma harbi, keşif gözetleme, asimetrik tehditlere karşı savunma ve komuta kontrol görevlerini yapmak üzere tasarlanmıştır. Geminin tam boyu 108.8 metre ve azami genişliği 14.8 metredir. 2 bin 400 ton deplasmanı ve 4.1 metre draftıyla iki dizel makine ve bir gaz türbini ile saatte 26 deniz mili sürat yapabilme kabiliyetine sahiptir. Gece ve gündüz helikopter harekatı yapabilecek, 10 tonluk bir helikopter için gerekli platform hangar ve kapsamlı destek ekipmanlarına sahip olacak şekilde dizayn edilmiştir.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com