SON EKLENENLER
'PİRİREİS' denizle buluştu

'PİRİREİS' denizle buluştu

DENİZ/
8 ay önce
6290 Görüntülenme

Türk Deniz Kuvvetlerinin gücünü stratejik anlamda arttıracak en önemli platformlardan olacak olan Reis Sınıfı denizaltıların ilki TCG PİRİREİS (S-330) suyla buluştu. Projede dünyanın en büyük savunma sanayi kuruluşlarının sıralandığı Defence News Top 100 listesinde yer alan STM de önemli görevler üstlendi.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayın

Yeni Tip Denizaltı Projesi ( YTDP) kapsamında 22 Aralık 2019’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katılım gösterdiği tören ile havuza alınan TCG PİRİREİS (S- 330) Gölcük Tersanesi’nde düzenlenen törenle 22 Mart'ta denize indirildi. Denizaltı Fabrika Kabul (FAT),  Liman Kabul (HAT) ve Deniz Kabul (SAT) testlerinin ardından 2022 yılında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterine alınacak.

Yeni tip denizaltı projesi kapsamında İstanbul Teknik Üniversitesi Savunma Teknolojileri Kulübü’nün (SAVTEK) düzenlediği Savunma Teknolojileri Günleri etkinliğinde yeni tip denizaltı projesi ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Savunma Sanayii Başkanlığı Deniz Araçları Daire Başkanı Alper Köse,"İnşa edilen ilk denizaltı PİRİREİS planlamaya göre gelecek sene envantere girecek. Ancak bu sene sonuna yetiştirebilir miyiz diye çalışmalarımız var.” dedi.

Haziran 2005 tarihli Savunma Sanayi İcra Komitesi (SSIK) kararıyla başlayan Yeni Tip Denizaltı Tedarik Projesine Alman Thyssen-Krupp Marine Systems (TKMS) Ortak Girişimi, İspanyol Navantia ve Fransız Armaris firmaları teklif vermişti. Temmuz 2008 tarihli SSIK toplantısı ile TKMS Ortak Girişimi seçilmişti. 

 Havadan bağımsız tahrik sistemine (AIP) sahip 6 adet Yeni Tip denizaltının azami yerli katkı ile Gölcük Tersanesi Komutanlığı’nda inşa edilerek tedarik edilmesi amaçlanan projede Aselsan, Havelsan, Milsoft, STM, Koç Bilgi ve Savunma, TÜBİTAK, Meteksan Savunma, IDS, AYESAŞ yerli alt yükleniciler olarak görev yapıyor.REİS Projesine STM imzası

Mühendislik, teknoloji ve danışmanlık faaliyetleriyle askeri deniz platformlarından otonom sistemlere, siber güvenlikten uydu ve uzay teknolojilerine kadar geniş bir yelpazede ürün ve çözümler geliştiren dünyanın en büyük savunma sanayisi kuruluşlarının sıralandığı Defence News Top 100 listesindeki 7 Türk şirketinden biri olan STM'nin Thyssen-Krupp Marine Systems (TKMS) Ortak Girişimi ile 12 Aralık 2009 tarihinde imzalanan alt yüklenicilik sözleşmesiyle üstlendiği görevler arasında:

  • Tasarım, mühendislik ve sistem entegrasyon faaliyetlerine katılmak,
  • Dz.K.K.lığı Gölcük Tersanesi’ne ihtiyaç doğrultusunda destek sağlamak,
  • Gemi inşasında kullanılacak malzeme, cihaz/sistemlerin yerlileştirme çalışmasına katkı sunmak,
  • Projede yerli katkıyı artırmak,
  • Denizaltı mukavim olmayan tekne bloklarını ve bazı GRP ünitelerini (Denizaltı Kompozit Üstyapısı) yurt içinde imal ettirmek yer alıyor.

Hidrojen Yakıt Hücresi teknolojisi ile geliştirilen Havadan Bağımsız Tahrik Sistemine sahip denizaltılar, su sathına çıkmaksızın haftalarca dalmış durumda harekat icra edebilecekler. 1.850 ton deplasmana sahip olan REİS Sınıfı denizaltılar gelişmiş ağır torpidolar ile deniz ve kara hedeflerine karşı güdümlü füze atma kabiliyetine sahip olacak. Sessiz seyir yapma yeteneğine de sahip olacak denizaltıların hizmete girmesi ile Türk Deniz Kuvvetlerinin muharebe etkinliğine önemli katkı sağlanmış olacak.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com