SON EKLENENLER
Petrol boru hatları ASELSAN'a emanet

Petrol boru hatları ASELSAN'a emanet

GÜNDEM/TÜRKİYE
9 ay önce
7035 Görüntülenme

ASELSAN bünyesinde geliştirilen Akıllı Şebeke Sistemleri bileşenleri BOTAŞ petrol ve doğal gaz şebekelerinde kullanılmaya başlandı.

BOTAŞ ihtiyaçlarına yönelik olarak ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı arasında imzalanan Batman-Dörtyol Ham Petrol Boru Hattı SCADA Temin ve Tesisi Projesi kapsamında geliştirilen yerli SCADA sistemi, Yapracık’ta bulunan BOTAŞ Doğal Gaz İşletme Müdürlüğüne kuruldu.

Geliştirme süreci devam eden ve teslimatı 2021’in ikinci yarısında yapılacak olan ASELSAN SCADA sistemi, test amaçlı olarak kurulduğu doğal gaz şebekesinde haberleşme gereksinimlerini ve veri alışverişini başarılı şekilde sağladı.

Halihazırda manuel olarak kontrol edilen ve Türkiye’nin en eski ham petrol boru hattı olan Batman-Dörtyol hattına, Batman-Dörtyol Ham Petrol Boru Hattı SCADA Temin ve Tesisi Projesi kapsamında yıl sonuna kadar ASELSAN SCADA sistemi ve ARTU cihazları kurulacak.

ASELSAN Akıllı Şebeke Sistemleri kapsamında geliştirilen ARTU-Gelişmiş Uzak Uç Birimi cihazları da BOTAŞ altyapılarında kullanılmaya başlandı. ITP Ham Petrol Hattı üzerindeki Hasandede Katodik Koruma İstasyonu ile Ankara Suyugüzel Doğal Gaz Hat Vanası İstasyonuna kurulan ARTU cihazları ilgili şebekelerde izleme ve kontrol faaliyetlerini başarılı şekilde yerine getirirken, mevcut SCADA’lara veri aktararak performans olarak da BOTAŞ’tan tam not aldı.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com