SON EKLENENLER
Pars İzci'nin hedefi ihracat

Pars İzci'nin hedefi ihracat

KARA/
8 ay önce
4875 Görüntülenme

Dünyanın en büyük savunma sanayi kuruluşlarının sıralandığı Defence News Top 100 listesinde yer alan FNSS, Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç Projesi (ÖMTTZ) kapsamında Kara Kuvvetleri ve Jandarma Genel Komutanlığı ihtiyaçları doğrultusunda geliştirdiği PARS İZCİ araçlarını ihraç etmeyi hedefliyor.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayın

FNSS İş Geliştirme Bölüm Müdürü Burak Sağ, "Özel maksatlı taktik tekerlekli zırhlı araçlar projesinde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin tercihi olan PARS İZCİ'nin uluslararası alanda da birçok ihracat başarısına imza atacağına bugünden inanıyoruz." dedi.

Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç Projesine (ÖMTTZ) ilişkin değerlendirmelerde bulunan Sağ,"PARS İZCİ 2000'li yıllarda geliştirmeye başladığımız 6x6 ve 8x8 PARS araç ailesinin önemli kilometre taşlarından birini temsil etmektedir. PARS İZCİ konseptinin geliştirilme süreci Savunma Sanayi Başkanlığı tarafından başlatılan Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçlar projesi ile paralellik göstermektedir. FNSS olarak başta Türk Silahlı Kuvvetleri olmak  üzere dost ve müttefik ülkeler için geliştirdiğimiz tüm araçlarda kullanıcı gereksinimlerinin ön planda tutulması temel tasarım yaklaşımımızdır. Burada altını çizmek istediğim, FNSS olarak her zaman göreve göre araç tasarımı prensibi ile hareket etmekteyiz." dedi.

Burak Sağ, "Savunma Sanayi Başkanlığı tarafından yayınlanan teklife çağrı dosyasında yer alan gereksinimler ilgili ekiplerimiz tarafından detaylı bir şekilde analiz edildi. Keşif harekatı ihtiyaçlarını en optimum maliyet etkin karşılayacak alternatifler geliştirildi. Bu konseptler detaylı bir şekilde analizlere tabii tutuldu. Gelinen aşama itibariyle PARS İZCİ, özellikle balistik cam konseptiyle sürücü ve yanında oturan komutana geniş görüş açısı sağlaması bakımından ciddi bir durumsal farkındalık avantajı sağlıyor." dedi.

Pars İzci 6x6 ve 8x8’lerin diğer Pars araç ailesiyle birçok ortak özelliği paylaştığını belirten Sağ, özellikle ortada motor konsepti ile yüksek hareket kabiliyetine sahip olan PARS İZCİ normal yol koşullarında, arazi ve gevşek zemin de dengeli sürüş imkanı sağlamakta virajlarda ise oldukça düşük savrulma riskine sahiptir." 

Komutan ve sürücünün yan yana oturması sayesinde müşterek keşif harekatı yapabilme, iç konuşma tertibatına ihtiyaç duymaksızın iletişim sağlanabilmesi ve intikal durumunda gerektiği durumlarda komutana müdahale imkanını sağladığını söyleyen Sağ, "Çıkış noktası itibariyle keşif harekatı için tasarladığımız PARS İZCİ 6x6 ve 8x8'in başta meskun mahal harekatları olmak üzere diğer birçok görevi başarıyla yerine getireceğine şüphemiz yok. Ayrıca özel maksatlı taktik tekerlekli zırhlı araçlar projesinde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin tercihi olan PARS izcinin uluslararası alanda da birçok ihracat başarısına imza atacağına bugünden inanıyoruz." diye konuştu.

FNSS ile Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) arasında imzalanan sözleşme kapsamında, Kara Kuvvetleri ve Jandarma Genel Komutanlığı için 5 farklı konfigürasyonda ilk etapta 100 adet 6x6 ve 8x8 araçlar üretilecek. Komuta, radar, sensör ve KBRN keşif araçları Kara Kuvvetleri Komutanlığına, zırhlı muharebe araçları ise  jandarma Genel Komutanlığına 2022 yılından itibaren teslim edilecek.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com