SON EKLENENLER
Pakistan'dan 900 km menzilli 'Kartal' denemesi

Pakistan'dan 900 km menzilli 'Kartal' denemesi

KARA/
9 ay önce
7741 Görüntülenme

Hindistan ile yaşanan gerginlikler ve bu ülkenin artan silahlanmasına karşılık füze teknolojisi alanında önemli başarılara imza atan Pakistan, 900 kilometre menzilli "Shaheen-1A (Kartal 1-A)" füzesinin denemesini başarıyla gerçekleştirdi.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayın

Pakistan Silahlı Kuvvetleri Halkla İlişkiler Biriminden (ISPR) yapılan açıklamada, denemenin gelişmiş navigasyon sistemi dahil olmak üzere silah sisteminin teknik yapısı ve tasarımının yeniden doğrulanması için gerçekleştirildiği bildirildi.

Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi ve Başbakan İmran Han, yetkilileri 900 kilometre menzile sahip Şahin 1-A füzesinin başarılı şekilde test edilmesi nedeniyle tebrik etti.

Pakistan ordusu daha önce 490 kilometre menzilli Babür, 650 kilometre menzilli Kartal-1, 1300 kilometre menzilli Ghauri, 1500 kilometre menzilli Kartal-2 ve 2 bin 750 kilometre menzilli Kartal-III füzelerinin denemelerini yapmıştı.Pakistan, 7 Ocak'ta yerli olarak geliştirdiği çok namlulu roketatar sistemi "Fateh-1'i" başarıyla test etmişti.

Öte yandan Pakistan, Ocak 2020'de Hindistan'ın K-4 balistik füze denemesinden birkaç gün sonra 290 kilometre menzile sahip Gaznevi balistik füzesini başarıyla test ettiğini duyurmuş, Şubat 2020'de de Ra'ad II seyir füzesinin başarılı bir şekilde denendiğini açıklamıştı.