SON EKLENENLER
Oz Hayfa'da

Oz Hayfa'da

DENİZ/
5 ay önce
2602 Görüntülenme

Almanya'da inşa edilen Saar 6 sınıfının ikinci gemisi Oz, Hayfa'da düzenlenen törenle İsrail Deniz Kuvvetlerine katıldı.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Alman ThyssenKrupp Marine Systems tarafından İsrail Donanması için inşa edilen ve 4 Mayıs'ta teslim edilen Sa'ar 6 sınıfı ikinci korvet INS Oz, 10 Haziran 2021 tarihinde Hayfa limanına ulaştı ve burada karşılama töreni düzenlendi.

Gemi, İsrail savunma sanayii tarafından üretilen savaş sistemleri donatılacak. Bu süreç tamamlandıktan sonra "Oz", operasyonel olarak hizmete girecek.

İsrail ile Almanya arasında dört Sa'ar 6 korvetin inşasına ilişkin sözleşme Mayıs 2015’te imzalandı. Tasarım aşamasından sonra, ilk gemi "Magen"in inşası Şubat 2018’de çelik kesme töreni ile başladı. İlk çelik kesiminden sadece 15 ay sonra gemi, denize indirildi. Toplam dört geminin inşasını kapsayan projede geri kalan iki geminin ise 2021 yılı içinde İsrail Deniz Kuvvetleri’ne teslim edilmesi planlanıyor.K-130 modeli temel alınarak inşa edilen Sa’ar 6 yaklaşık 2.000 ton ağırlığında ve 90m uzunluğundadır. Gemide su üstü hedefleri için kullanılacak 8km+ menzile sahip DART Güdümlü Mühimmatı kullanabilen 76mm Oto Melara Topu, 16 Gabriel gemisavar füze sistemi, hava hedeflerine karşı 32 mermi kapasiteli Barak 8 hava savunma sistemi, Rafael ürünü C-DOME özsavunma silah sistemi, iki 324mm Üçlü Torpido Fırlatıcısı ve Aktif Dizinli S-Bant EL/M-2248 MFSTAR Radarı yer alıyor.

İnşa edilen gemilerin ana görevlerinin, İsrail’in münhasır ekonomik bölgesi içerisinde yer alan açık deniz gaz platformlarını korumak olduğu ifade ediliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com