SON EKLENENLER
Orta Doğu çöllerinde Otokar rüzgarı esti

Orta Doğu çöllerinde Otokar rüzgarı esti

KARA/
9 ay önce
7535 Görüntülenme

Türkiye'nin zırhlı kara aracı üreticilerinden Otokar, Birleşik Arap Emirlikleri'nde düzenlenen  Orta Doğu'nun en büyük savunma sanayi fuarı IDEX 2021'e katıldı. Otokar, dünya orduları tarafından tercih edilen COBRA II ve ARMA 6x6 zırhlı kara araçlarının yanı sıra elektrikli Akrep II ile Safa IFV (Tulpar) araçlarını da tanıttı.

Dünyayı ağır bir şekilde etkileyen COVID-19 salgınına rağmen 2020 yılında da önemli ihracat başarılarına imza atan Otokar, zırhlı araçları ile kara sistemleri çözümlerinin tanıtımlarını sürdürüyor.

NATO ve Birleşmiş Milletler tedarikçisi olan  Otokar, Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Abu Dhabi'de düzenlenen IDEX (International Defence Exhibition and Conferance) 2021'e dünyaca ünlü COBRA II ve ARMA 6x6 zırhlı kara araçlarının yanı sıra elektrikli Akrep II ile Safa IFV (Tulpar) araçlarını sergiledi.

Otokar zırhlı araçları bugün 35’ten fazla ülkede 50’nin üzerinde kullanıcı envanterinde hizmet veriyor. Kendi sınıflarında dünyanın sayılı araçları arasında kabul edilen Otokar zırhlı araçları hareket kabiliyeti, koruma seviyesi ve beka kabiliyeti ile dikkat çekiyor.

En zorlu görevlerde üstün performas: COBRA II

Kara sistemlerinde, dünya çapında rekabet gücü olan ürünler tasarlamak ve üretmek misyonuyla Otokar'ın ürettiği COBRA II, üstün performansı ile dikkat çekiyor. COBRA aracı temel alınarak geliştirilen COBRA II, yüksek koruma ve taşıma seviyesi ve büyük iç hacmi ile öne çıkıyor. Üstün hareket kabiliyetinin yanı sıra komutan ve sürücü dahil 9 kişilik personel taşıma kapasitesine sahip COBRA II, balistik, mayın ve EYP tehditlerine karşı üstün koruma özelliği sayesinde üst düzey güvenlik sunuyor. En zorlu arazi ve iklim koşullarında yüksek performans sağlayan COBRA II, isteğe bağlı olarak amfibik tipte üretiliyor ve ihtiyaç duyulan farklı görevlere kusursuz uyum sağlıyor. Geniş silah entegrasyon ve görev donanım ekipman opsiyonları sayesinde özellikle tercih edilen COBRA II, Türkiye'de ve ihracat pazarlarında sınır koruma, iç güvenlik ve barış koruma harekatları da dahil birçok görevi başarıyla sürdürüyor. COBRA II aynı zamanda, sahip olduğu modüler yapı sayesinde personel taşıyıcı, silah platformu, kara gözetleme radarı, KBRN keşif aracı, komuta kontrol aracı ve ambulans olarak da görev alabiliyor.Yeni nesil modüler tekerlekli zirhlı araç: ARMA 6x6

Otokar'ın yüksek taktik ve teknik özelliklere sahip çok tekerlekli modüler zırhlı aracı ARMA 6x6, Kuveyt'te BOZOK kulesi ile sergileniyor. ARMA 6x6 üstün hareket kabiliyeti, yüksek mayın, balistik koruma özelliğinin yanı sıra orta ve yüksek kalibre silah sistemi entegrasyon opsiyonlarına sahip. En zor arazi ve iklim koşullarında, barış koruma ve insani yardım operasyonlarında hizmet veren ARMA'nın amfibik opsiyonu da mevcut. ARMA 6x6; özellikle yüksek muharebe ağırlığı ve geniş iç hacmi ile dikkat çekiyor. ARMA, ihtiyaçlar doğrultusunda farklı silah ve kule sistemleri ile donatılabiliyor. ARMA ailesi zırhlı personel taşıyıcı, zırhlı muharebe aracı, komuta kontrol, KBRN keşif aracı gibi farklı görevlerde kullanılabiliyor.Muharebe alanlarının yeni zırhlısı

İsmini Manas Destanı'ndaki savaşçıları koruyan efsanevi kanatlı attan alan TULPAR, 21. yüzyılın gereksinimleri doğrultusunda geliştirildi. Yüksek hareket kabiliyeti, balistik ve mayın korumasına sahip araç, en sert iklim koşullarında ve ağır arazi şartlarında test edildi. TULPAR, modüler yapısı sayesinde, kullanıcıların farklı ihtiyaçlarına tek bir platform ile cevap veriyor. 45 tona kadar genişleme potansiyeline sahip çok amaçlı paletli araç olarak tasarlanan TULPAR, bu özelliği sayesinde; zırhlı muharebe aracı, personel taşıyıcı, hava savunma aracı, keşif aracı, komuta kontrol aracı, 105 mm silah taşıyan hafif ve orta ağırlık sınıfı tank gibi farklı görevlerde kullanılabiliyor. Otomatik şanzımanlı, yüksek performansa sahip güç grubu, her türlü arazide hareket kabiliyeti sağlayan palet askı ve süspansiyon donanımı, açık mimariye sahip elektronik sistemi ile donatılmış araç, farklı sistem entegrasyonuna sahip alt yapısı ile birlikte müşteriye özel çözümler oluşturulabiliyor. Ayrıca süspansiyon, hız azaltan, palet gergi gibi alt sistemler Otokar bünyesinde tasarlandığı ve geliştirildiği için kullanıcıya düşük ömür devri maliyeti sunuyor.Türkiye'nin elektrikli zırhlısı

AKREP II’nin dört çeker sistemi ve direksiyonlanabilir aksları (opsiyonel) araca eşsiz bir manevra yeteneği sunar. Dört çeker sistemi, bağımsız süspansiyonu ve seri güç paketinin sayesinde AKREP II çamur, kar ve su birikintisi gibi her türlü arazi koşulunda üstün hareket kabiliyetine sahiptir.

AKREP II’de yönlendirme, ivmelenme ve frenleme gibi sistemlerin ana mekanik bileşenleri elektriksel olarak kontrol edillir (drive-by-wire). Bu özellik; aracın uzaktan kontrol edilmesini, sürüş destek sistemlerinin adaptasyonunu ve otonom sürüşü mümkün kılar. Düşük silüete sahip AKREP II alternatif güç kaynaklarının (elektrik, dizel ve hibrit) kullanılmasına imkan veren bir altyapıya sahiptir. Teknolojinin imkanlarından en üst derecede faydalanılabilecek şekilde geliştirilen AKREP II yeni nesil zırhlı araç ailesinin ilk üyesi tam elektrikli AKREP IIe düşük akustik ve termal iz, yüksek hız gibi özellikleri bir arada sunar. AKREP IIe gizlilik gerektiren askeri operasyonlarda kullanılmak için uygundur.

Birçok farklı görev profiline uyarlanabilir olarak geliştirilen AKREP II üstün ateş gücü ve beka kabiliyetine sahiptir. Orta kalibreden 90 mm’ye kadar farklı silah sistemlerinin entegrasyonunun mümkün olduğu AKREP II ayrıca keşif-gözetleme, iç güvenlik, hava savunma gibi görevler için uygundur.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com