SON EKLENENLER
Orman Bakanlığı’nın T-70'leri Jandarmaya

Orman Bakanlığı’nın T-70'leri Jandarmaya

HAVA/
8 ay önce
6906 Görüntülenme

Orman Genel Müdürlüğünün almaktan vazgeçtiği T-70 helikopterinden 3 adedi Jandarma Genel Komutanlığına tahsis edilecek.

Jandarma Genel Komutanlığı yayınladığı 2020 Faaliyet Raporu’nda Orman Genel Müdürlüğünün almaktan vazgeçtiği T-70 helikopterinden 3 adedinin Jandarma Genel Komutanlığına tahsis edileceğini belirtti.

2008 yılında dâhil olunan TSK Helikopter Tedariki Projesi kapsamında, 21 Şubat 2014 tarihinde, TUSAŞ ana yükleniciliğinde Sikorsky firması ile Savunma Sanayii Başkanlığı arasında 30 adet T-70 helikopter sözleşmesi imzalanmıştı. Bu değişiklikle Jandarmaya teslim edilecek helikopter sayısı 33'e çıkacak. Tüm teslimatların 2026 yılında tamamlanması planlanıyor.

TUSAŞ’ın 109 adet imal edeceği T-70 helikopterlerinin 20 adedi Orman Bakanlığı için ayrılmış ancak sayı, Türk Silahlı Kuvvetleri ve jandarmanın ihtiyaçları için 20’den 3’e indirilmişti. Program kapsamında Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) ana yükleniciliği ve ASELSAN, TEI, Alp Havacılık, Sikorsky alt yükleniciliğinde toplam 109 T70 helikopteri üretilecek.10 yıl süresince Türkiye’de lisans altında üretimi kapsayan programda, TUSAŞ T70 helikopterlerinin kabin, kokpit, kuyruk konisi, yatay ve dikey kuyruk, ana ve kuyruk rotor palleri gibi tüm ana parçaların üretimini, nihai montaj işlemlerini, testlerini ve entegre lojistik desteğini, ASELSAN temel aviyoniklerin geliştirilmesi ve entegrasyonunu ve ayrıca Sikorsky ile birlikte helikopter kokpiti geliştirilmesini, TEI T-700 motorunun üretimini, Alp Havacılık ise iniş takımları, dişli kutusu detay parça üretimi ve dinamik parçalarının üretim ve montajını gerçekleştirecek.

Teslimatlarına 2022 yılında başlanması planlanan helikopterler, Kara ve Hava Kuvvetleri Komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı, Özel Kuvvetler Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Orman Genel Müdürlüğü kullanımına sunulacak.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com