SON EKLENENLER
'OMTAS' tam isabet!

'OMTAS' tam isabet!

KARA/
10 ay önce
17624 Görüntülenme

Kara ve Deniz Kuvvetleri Komutanlıklarının orta menzildeki tanksavar sistemi ihtiyacının karşılanmasına yönelik ROKETSAN tarafından üretilen OMTAS Orta Menzilli Tanksavar Silah Sisteminin seri üretimi ve kabul testleri tüm hızıyla devam ediyor.

ROKETSAN sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı paylaşımda,"Seri üretimi devam eden, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin muharebe alanındaki zırhlı tehditlere karşı kullanması amacıyla ürettiğimiz; kendi sınıfındaki en etkili silah sistemlerinden Orta Menzilli Tanksavar Füzesi OMTAS’ın kafile kabul faaliyetleri devam ediyor!" bilgisine yer verdi.

OMTAS, muharebe alanındaki zırhlı tehditlere karşı etkili orta menzilli bir tanksavar silah sistemidir. Füze, kızılötesi görüntüleyici arayıcı başlık sayesinde gece/gündüz ve her türlü hava koşulunda görev yapabiliyor.OMTAS Silah Sistemi; fırlatma sistemi (füze, atış platformu, atış kontrol ünitesi), taşıma sandıkları ve eğitim simülatöründen oluşuyor. Lançer ve füze arasındaki RF veri bağı, kullanıcısına esnek operasyonel yetenek kazandırmaktadır. Füze, atış öncesi veya sonrası hedefe kilitlenebilmekte olup at-unut veya hedef/vuruş noktası seçimine olanak sağlayan at-güncelle uçuş modlarına sahip. Hassas güdüm-kontrol yeteneği ve zırh delici tandem harp başlığı OMTAS Füzesi’nin zırhlı hedeflere karşı etkin bir silah sistemi olmasını sağlıyor.

OMTAS, üç ayak platformundan atılabildiği gibi açık kule veya kapalı kule şekilde entegre edilerek kara platformları üzerinden de kullanılabilir.4.000 metre mesafeye kadar hedeflere karşı etkili olabilen OMTAS, Kara Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaçları doğrultusunda Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütülen Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) projesi kapsamında FNSS Savunma tarafından geliştirilen ve teslimatları devam eden KAPLAN ve PARS 4x4 araçlarında başarıyla kullanılmaktadır. Proje kapsamında Kara Kuvvetlerine 196 adet Roketsan ürünü OMTAS Silah Kulesi, 2022 yılına kadar teslim edilecek.

Teknik Özellikler

  • Çap: 160 mm
  • Uzunluk: 1,8 m
  • Ağırlık: 35 kg (Füze + Fırlatma Tüpü) 36 kg (Üç Ayak Fırlatma Sistemi)
  • Menzil: 0,2-4 km
  • Arayıcı Başlık: IIR (Kızılötesi Görüntüleyici Arayıcı), Lazer, CCTV
  • Harp Başlığı Tipi: Reaktif Zırhlara Karşı Etkili Tandem/ Yüksek İnfilaklı Parçacık Etkili
  • Vuruş Modu: Yandan Vuruş / Üstten Vuruş
  • Kullanım Modları: At-Unut At-Güncelle
  • Gözetleme Birimi: TV / Termal Kamera

Kaynak: www.defenceandtechnology.com