SON EKLENENLER
Motor için imzalar atıldı

Motor için imzalar atıldı

HAVA/
8 ay önce
5972 Görüntülenme

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Genel Müdürü Kotil, "Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri ATAK-II’nin motorları için Ukrayna ile sözleşme imzalandı" dedi.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

CNN Türk’te yayınlanan “Ne oluyor” Programına konuk olan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, ATAK-II helikopterlerinin motorlarının Ukrayna’dan geleceğini ve bununla ilgili olarak sözleşmenin imzalandığını açıkladı.

Ambargoya yönelik kısıtlama olup olmayacağının sorulması üzerine Kotil, sözleşmede ne kadar yer alsa da ambargo olacaksa oluyor açıklamasında bulundu. Ukrayna ile ilişkileri “kardeş ülke” olarak tanımlayan Kotil bir sorun yaşanmayacağını ifade etti.

ATAK-II’nin 11 ton sınıfında olacağını ve 1.500 kg mühimmat taşıyacağını belirten Kotil, "Helikopter 2500 beygir gücünde motorla donatılacak. Türkiye'de motor alternatifi olmadığı için ilk etapta motor Ukrayna’dan gelecek. ATAK-II'nin  2023’te uçuşunu yapmasını planlıyoruz. Helikopterimiz, ABD üretimi AH-64 Apache'den daha iyi olacak."dedi.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) arasında 22 Şubat 2019’da ATAK-II Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri Projesi Sözleşmesi imzalandı.

TUSAŞ ana yükleniciliğinde, özgün olarak geliştirilen yüksek mühimmat taşıma kapasitesine sahip Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri, sıcak hava ve yüksek irtifa, gece/ gündüz ve buzlanma koşulları dahil tüm zorlayıcı görevleri gerçekleştirmek üzere tasarlanıyor.

Taarruz, Yakın Hava Desteği, Hava-Yer Muharebesi, Silahlı Eskort, Hava-Hava Muharebesi, Müşterek Taarruz Operasyonları ve Silahlı Keşif ve Gözetleme görevlerinde kullanılabilecek olan ATAK-II 170 knot hıza ulaşabilecek ve 20 bin ft (6 bin m) maksimum irtifaya çıkabilecek.

Gelişmiş elektronik harp ve karşı tedbir sistemleri bulunacak helikopterde, yüksek kalibreli 30 mm (20 mm) top, yeni nesil 2,75 inç roket, uzun menzilli ve farklı güdüm sistemlerine sahip tanksavar füzeleri ile havadan havaya füze sistemleri olacak.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com