SON EKLENENLER
MKE'den 'Algan' çözümü

MKE'den 'Algan' çözümü

KARA/
5 ay önce
5620 Görüntülenme

Makine ve Kimya Endüstrisi (MKE), Algan 8X8 silahlı amfibi aracı'nı ilk kez 15'inci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda (IDEF 2021) görücüye çıkardı.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Güvenlik güçlerinin muharebe alanındaki görev ihtiyaçları göz önüne alınarak MKE tarafından tasarlanan Algan 8X8 silahlı amfibi aracı çamurlu/engebeli arazilerde, çöl koşullarında, asfalt veya stabilize yollarda ve  karlı arazilerin yanı sıra amfibi özelliği sayesinde suda da görev yapabiliyor.  Suda azami 4km sürat ile hareket kabiliyeti olan araç karada maksimum 40 km hıza ulaşabiliyor. Hali hazırda gücünü benzinli bir motordan alan Algan'ın yeni versiyonlarında elektrikli veya hibrit motor teknolojisi ile donatılması hedefleniyor.


7,62 mm PMT ve 40 mm Bomba Atar silah sistemleri ile donatılan araç ihtiyaç halinde farklı silah sistemleriylede donatılabiliyor. Karada 6, suda 4 personel taşıyabilen araç, mühimmat/ekipman taşıma ve ilk yardım görevlerinde de kullanılabilecek şekilde tasarlandı.Sürüş testleri yapılan ve yakın bir zamanda silahlı testleri gerçekleştirilecek olan aracın ileriki dönemlerde otonom hale getirilmesi de planlanıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com