SON EKLENENLER
MKE'de hedef elektrikli 'Fırtına'

MKE'de hedef elektrikli 'Fırtına'

GÜNDEM/TÜRKİYE
3 hafta önce
1013 Görüntülenme

MKE AŞ Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Akdere, "Elektrik zırhlı muharebe aracını bitirdik, siparişimizi de aldık. 50 adet seri imalata geçmiş durumdayız ama hedefimiz elektrikli Fırtına Obüsü'nü ilk çeyrekte tamamlamak." dedi.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Akdere, 2021'in MKE açısından beklentilerin karşılandığı bir yıl olduğunu söyledi.

Kurumsal yapı anlamında çok büyük değişimlere gittiklerini, kamu kuruluşundan anonim şirkete dönüştüklerini anımsatan Akdere, "Bunun meyvelerini yavaş yavaş almaya başladık. Daha da güzel olacak, daha da büyük hizmetlere imza atacağız." diye konuştu.Akdere, yıl içinde atış testlerini yaptıkları 76 milimetre Deniz Topu Projesi'nin kendileri için büyük bir övünç kaynağı olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde daha büyük projelerimizin lansmanını devlet büyüklerimiz, Sayın Cumhurbaşkanımızın, Bakanımızın liderliğinde yapıyor olacağız. Yakın hava savunma sisteminden tutun da en önemli projelerden bir tanesi ambargo uygulayıp bizi zora düşürebileceklerini sandıkları motor dünyasına yönelik çalışmalarımız var. Dizelle ilgili TUSAŞ, TR Motor, BMC, Kale grubundaki arkadaşlarımız güzel çalışmalar yapıyorlar. Biz de alternatif bir çalışma yapma ihtiyacı gördük. Elektrikli motor versiyonunu çalıştık. Elektrik zırhlı muharebe aracını bitirdik, siparişimizi de aldık. 50 adet seri imalata geçmiş durumdayız ama hedefimiz elektrikli Fırtına Obüsü'nü ilk çeyrekte tamamlamak. Sonrasında ise daha değişik projelere imza atabilmek. Dünyadaki değişimi ciddi şekilde takip ediyoruz. Çok büyük bir atılım içindeyiz. Milli Savunma Bakanlığımızdan tutun Savunma Sanayii Başkanlığına kadar çok büyük projelere imza atmaya devam ediyoruz, devam edeceğiz. Sayın Bakanımızın da 'Deniz Topu' lansmanında söylediği gibi başarıyoruz, yapabiliriz, yapıyoruz ve yapacağız. 2022 Makine Kimya'nın senesi olacak inşallah."

Kaynak: AA