SON EKLENENLER
Mısır’a RAM Block 2 onayı

Mısır’a RAM Block 2 onayı

DENİZ/
1 yıl önce
10943 Görüntülenme

ABD Dışişleri Bakanlığı, Mısır Hükümetine RAM Block 2 Taktik Füzeleri ve ilgili teçhizatın tahmini 197 milyon dolar bedelle olası Dış Askeri Satışını onayladı. Savunma Güvenliği İşbirliği Ajansı, kongreye bu olası satışı bildiren gerekli sertifikayı teslim etti.

Dışişleri Bakanlığı, Mısır'a 168 adet Rolling Airframe Füzeleri (RAM) Blok 2 Taktik Füzeleri ve ilgili teçhizatın tahmini maliyeti 197 milyon dolar olan olası bir Yabancı Askeri Satışını onaylayan bir karar aldı. 

ABD Savunma ve Güvenlik İşbirliği Ajansı'ndan yapılan yazılı açıklamada, satışın Mısır’ın kıyı bölgelerinde ve Süveyş Kanalı çevresinde görev yapan savaş gemilerinin hava savunma kabiliyetini artıracağı ve halihazırda envanterinde RAM Block 1A füzeleri yer alan Mısır'ın bu sebeple eğitim ve lojistik açıdan sıkıntı çekmeyeceği belirtildi.

MİLGEM Projesi kapsamında inşa edilen dört ADA Sınıfı Korvette kullanılan at-unut özelliğine sahip kısa menzilli hava savunma sistemi RIM-116 RAM Sistemi konuşlu bulunduğu platformu gemisavar füzelere karşı korumak üzere tasarlandı. 21 füze kapasiteli lançerden oluşan RAM Block 2, 10+ kilometre menzile, Mach 2+ hıza ve 11.3 kilogram ağırlığındaki parça tesirli harp başlığına sahip.

Raytheon Missiles & Defense ile Alman şirketleri LFK, DBD ve RAMSYS işbirliğiyle geliştirilen RIM-116A (Blok 0), RIM-116B (Blok I), RIM-116B-1 (Block IA) ve RIM-116C (Block II) gibi çeşitli varyantları bulunan ve dünyanın en modern gemi savunma silahları arasında gösterilen sistem halihazırda 11 ülkede 500 tonluk hücum botlardan 95 bin tonluk uçak gemilerine kadar değişik tipteki 165'den fazla gemide kullanılıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com